KOMUNIKAT ZARZĄDU GŁÓWNEGO STOWARZYSZENIA KONSERWATORÓW ZABYTKÓW

KOMUNIKAT ZARZĄDU GŁÓWNEGO STOWARZYSZENIA KONSERWATORÓW ZABYTKÓW
w sprawie
Koncepcji założeń do projektu Ustawy Prawo Ochrony Zabytków.
Plik dokumentu do pobrania w załączniku poniżej.


ŻEGNAMY PANIĄ PROFESOR HELENĘ HRYSZKO
Z żalem informujemy, że w dniu 17 maja 2025 zmarła Profesor Helena Hryszko, wybitna konserwatorka tkanin, wieloletni dydaktyk Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy Inicjatorkę, założycielkę i kierowniczkę Katedry Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych, wychowawczynię wielu pokoleń konserwatorów. Pani Profesor była autorką wielu publikacji i realizacji o istotnym znaczeniu, m. in. konserwacji szat grobowych św. Jadwigi Andegaweńskiej oraz Kazimierza Jagiellończyka. Miał wielki wpływ na rozwój konserwacji tkanin w Polsce.
W roku 2018 Pani Profesor otrzymała Nagrodę Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków KSIĄŻKA ROKU 2017 za monografię "Tkaniny z grobu Królowej Jadwigi", wydaną przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Archiwum i Bibliotekę Krakowskiej Kapituły Katedralnej.
Recenzent monografii dr hab. Marek Walczak pisał: "to wybitne osiągnięcie naukowe, bez żadnych antecedencji w literaturze polskiej. Nawet w literaturze światowej trudno byłoby wskazać dla niej bezpośrednie wzory. Autorka w niezwykle wszechstronny sposób wykorzystała wszystkie możliwości badań bezcennego zespołu królewskich funeraliów. Jej praca będzie stanowiła doskonały wzór dla badaczy w Polsce, ale też powinna się stać "produktem eksportowym" i wejść w skład najważniejszych bibliotek na świecie, wystawiając doskonałe świadectwa polskiej nauce."
Rodzinie i Bliskim - wyrazy głębokiego współczucia składa Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.
III KONGRES BEZPIECZEŃSTWA DZIEDZICTWA KOBED’25

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na III Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa KOBED’25, który roku będzie wydarzeniem międzynarodowym, poświęconym zagadnieniom ochrony dziedzictwa naturalnego w kryzysie.
Bezpośrednie linki:
Program Kongresu: Program
Rejestracja uczestnictwa: Rejestracja
KONFERENCJA "CMENTARZ ŻYDOWSKI PRZY UL. OKOPOWEJ W WARSZAWIE. HISTORIA, KONSERWACJA, ARCHEOLOGIA…"

W pliku tekstowym Zaproszenia zaszyty jest link do ankiety rejestracyjnej na konferencję.
Można też skorzystać z bezpośredniego linku: rejestracja.
Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA OCHRONY ZABYTKÓW
MEDALE GLORIA ARTIS DLA GRAŻYNY STOJAK I IWONY SOLISZ
Na wniosek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska za szczególne zasługi dla ochrony dziedzictwa przyznała Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis
- IWONIE SOLISZ – Srebrny Medal
- GRAŻYNIE STOJAK – brązowy medal
W trakcie uroczystego spotkania prezes ZG Jacek Rulewicz pogratulował uhonorowanym Koleżankom jak również poinformował Generalną Konserwator Zabytków o stanie przygotowań do III Kongresu Konserwatorów Polskich., który odbędzie się w Krakowie w dniach 14-16.10. 2025 r.
Pani Minister gratulując odznaczeń obu Paniom, podziękowała również Stowarzyszeniu za dotychczasową, profesjonalną działalność.
KOMUNIKAT Z POSIEDZENIA ZARZĄDU GŁÓWNEGO SKZ

W dniu 1 kwietnia 2025 r obradował w Warszawie pod przewodnictwem Prezesa mgr. JACKA RULEWICZA Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. W trakcie posiedzenia Zarząd Główny, między innymi:
- przyjął sprawozdania: z działalności merytorycznej oraz sprawozdanie finansowe z Zarządu Głównego za rok 2024
- zatwierdził sporządzone sprawozdanie finansowe Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków za rok 2024
- przyjął informację dotyczącą działalności podstawowej oddziałów SKZ w roku 2024
- przyjął informację dotyczącą organizacji przez ZG SKZ III Kongresu Konserwatorów Polskich w Krakowie w dniach 14-16 października 2025 roku
WYDAWNICTWO POKONFERENCYJNE PT. "OCHRONA I KONSERWACJA ZABYTKOWYCH OBIEKTÓW SAKRALNYCH"

Szanowni Państwo!
Ukazało się pokonferencyjne wydawnictwo "Ochrona i Konserwacja Zabytkowych Obiektów Sakralnych". Publikację przekazujemy w formie pdf. Jest dostępna w zakładce Wydawnictwa
W wersji papierowej jest do zamówienia w internetowej księgarni Wydawnictwa ATTYKA - attyka.net.pl w cenie 30 zł za egzemplarz.
Pozdrawiam serdecznie.
Jacek Rulewicz
SPOTKANIE NOWOROCZNE W WILANOWIE – WRĘCZENIE ODZNACZEŃ MKIDN, NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ W KONKURSIE GKZ I SKZ – EDYCJA 2024 ORAZ NAGRÓD ZG SKZ

28 stycznia 2025 r. w Sali Białej Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie odbyła się - przygotowana przez ZG SKZ wspólnie z Dyrekcją Muzeum - uroczystość wręczenia odznaczeń i odznak MKiDN, nagród i wyróżnień w Konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa – edycja 2024 oraz nagród ZG SKZ.
Podczas gali odznaczeni i laureaci odebrali z rąk Sekretarz Stanu w MKiDN, Generalnej Konserwator Zabytków Bożeny Żelazowskiej oraz Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków Jacka Rulewicza przyznane nagrody i wyróżnienia, a z rąk dyrektora Muzeum Pawła Jaskanisa interesujące wydawnictwa muzealne.
Następnie, w gościnnych salach Villi Intrata, miało miejsce integracyjne spotkanie noworoczne Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.
ODZNACZENIA:
Na wniosek ZG SKZ - odznaczeniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowani zostali:
- Brązowymi Medalami Zasłużony Kulturze GLORA ARTIS:
- Dominika Kuśnierz- Krupa - Kraków
- Lech Narębski - Toruń
- Honorowymi Oznakami Zasłużony dla Kultury Polskiej:
- Magdalena Napiórkowska- Ałykow – Wrocław
- Łukasz Bednarz – Wrocław
- Tadeusz Gołębiewski – Wrocław
- Michał Krupa – Kraków
- Paweł Myszka – Warszawa
- Srebrnymi Odznakami za Opiekę nad Zabytkami:
- Anna Martyka – Rzeszów
- Bernadetta Półchłopek-Szczygieł
28 STYCZNIA 2025 - SPOTKANIE NOWOROCZNE W WILANOWIE – WRĘCZENIE NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ W KONKURSIE GKZ I SKZ – EDYCJA 2024

Podczas Gali laureaci Konkursu odebrali z rąk Sekretarz Stanu w MKiDN, Generalnej Konserwator Zabytków Bożeny Żelazowskiej oraz Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków Jacka Rulewicza przyznane nagrody i wyróżnienia, a z rąk dyrektora Muzeum Pawła Jaskanisa interesujące wydawnictwa muzealne.
NAGRODY KSIĄŻKI ROKU 2024 WRĘCZONE
Podczas Spotkania Noworocznego w Sali Białej Pałacu Wilanowskiego w dniu 28 stycznia 2025 r. Prezes ZG SKZ Jacek Rulewicz i Sekretarz Generalna ZG SKZ Żaneta Gwardzińska-Chowaniec wraz z Bożeną Żelazowską Generalną Konserwator Zabytków - uroczyście wręczyli przyznane przez ZG SKZ Nagrody – KSIĄŻKI ROKU:

PIOTR ŚLĘZAK
– za pierwsze w literaturze krajowej opracowanie monograficzne:
UTWÓR KONSERWATORSKI W POLSKIM PRAWIE AUTORSKIM
Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Gdańsk 2024

ANNA BŁAŻEJEWSKA, ELŻBIETA PILECKA, ALICJA SAAR-KOZŁOWSKA
- za publikację
DZIEJE I SKARBY KOŚCIOŁA ŚW. JAKUBA W TORUNIU – NOWE ROZPOZNANIE
Oddział Toruński Stowarzyszenia Historyków Sztuki
Towarzystwo Naukowe w Toruniu.
Toruń 2023
ALICJA LUTOSTAŃSKA LAUREATKĄ NAGRODY ZG SKZ IM. WOJCIECHA KALINOWSKIEGO

Podczas Spotkania Noworocznego w Sali Białej Pałacu Wilanowskiego w dniu 28 stycznia 2025 r. Prezes ZG SKZ Jacek Rulewiczi i Sekretarz Generalna ZG SKZ Żaneta Gwardzińska-Chowaniec wraz z Bożeną Żelazowską Generalną Konserwator Zabytków - uroczyście wręczyli Pani Alicji Lutostańskiej prestiżową Nagrodę ZG SKZ im. Wojciecha Kalinowskiego.
Nagrodzona jest autorką ponad 50 artykułów, biogramów i rozpraw z dziedziny historii sztuki oraz z problematyki ochrony zabytków architektury i urbanistyki w Polsce, jak również około 120 dokumentacji historyczno-konserwatorskich przygotowywanych dla potrzeb projektów rewaloryzacji zabytków, opracowała wytyczne konserwatorskie do ponad 40 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego zarówno dla dzielnic Warszawy, jak i obszarów województwa mazowieckiego. Jest autorką opinii specjalistycznych dla obiektów architektury rezydencjonalnej w krajobrazie i dla zabytkowych zespołów przestrzennych.
Pracowała na Zamku Królewskim w Warszawie (1973-75), w Zarządzie Muzeów i Ochrony Zabytków MKiS (1975-1987) oraz w Urzędzie Konserwatora Zabytków m.st. Warszawy (1988-1998). Wieloletnia członkini władz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS.
PAWEŁ JASKANIS LAUREATEM NAGRODY ZARZĄDU GŁÓWNEGO SKZ IM. GERADA CIOLKA

Za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i społeczne w ochronie krajobrazu kulturowego i planowania przestrzennego Zarząd Główny SKZ uchwalą z dnia 12 lipca 2024 r. uhonorował Dyrektora PAWŁA JASKANISA prestiżową nagrodą im. Gerarda Ciołka.
Nagrodę laureatowi wręczyli w Wilanowie w Rezydencji Króla Zwycięzcy w dniu 28 stycznia 2025 podczas Noworocznego Spotkania: Prezes ZG SKZ Jacek Rulewiczi i Sekretarz Generalna ZG SKZ Żaneta Gwardzińska-Chowaniec wraz z Bożeną Żelazowską Generalną Konserwator Zabytków.

ŻEGNAMY DR HENRYKA KONDZIELĘ (1931 – 2025)
WIELOLETNIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW I DYREKTORA MUZEUM NARODOWEGO W POZNANIU
Z głębokim smutkiem informujemy, że 19 stycznia 2025 r zmarł nasz Przyjaciel, historyk sztuki dr HENRYK KONDZIELA – wielce zasłużony dla ochrony dziedzictwa kulturowego.
Był jednym z inicjatorów i organizatorów Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i pierwszym wiceprezesem Zarządu Głównego w l. 1980-84, później wielokrotnie członkiem Zarządu Głównego. W l. 1998-2006 prezesem Zarządu Oddziału w Poznaniu. Pomysłodawca opracowania i wydania przez SKZ Polskiego Słownika Biograficznego Konserwatorów Zabytków.
Urodził się w Chojnicach, gdzie w 1950 zdał maturę, następnie rozpoczął studia historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, następnie przeniósł się na dalsze studia na Uniwersytet Poznański, gdzie w roku 1955 uzyskał tytuł magistra historii sztuki. Od tego czasu związany był z Poznaniem. Jego pasją naukową były badania i studia nad zabudową Starego Miasta, czemu poświęcił wiele publikacji.
W roku 1972 w UMK otrzymał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie konserwatorstwa i zabytkoznawstwa. Zajmował w Poznaniu wiele odpowiedzialnych stanowisk: miejskiego konserwatora zabytków, eksperta w PP PKZ orz wicedyrektora oddziału poznańskiego a przede wszystkim dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu (1978 – 1990). Odchodząc z MNP zostawił Nowy Gmach Muzeum w stanie surowym zamkniętym. Był wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej.
Zarówno w okresie pracy na stanowisku konserwatora zabytków m. Poznania, jak i dyrektora Muzeum Narodowego pracował naukowo i miał w dorobku ponad 120 publikacji książkowych, a głównie artykułów na temat historii sztuki, konserwatorstwa i muzealnictwa.
Jako wybitny ekspert był rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Zasiadał w wielu gremiach doradczych między innymi przez wiele lat był członkiem Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury.
Za znaczący dorobek naukowy, działalność społeczną na rzecz ochrony dziedzictwa otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
Był doskonałym organizatorem, bardzo oddanym swojej pracy.
Był osobą powszechnie lubianą i szanowana. W czasie wieloletniej służby dobrze zasłużył się ochronie dziedzictwa minionych pokoleń.
Rodzinie i Bliskim - wyrazy głębokiego współczucia składa Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 23 stycznia 2025 Mszą św. o godz. 11.00 w kościele na Rynku Wildeckim.
Pogrzeb odbędzie się dnia 23 stycznia 2025 roku o godz. 12.30 na cmentarzu przy ul. Bluszczowej w Poznaniu.