SPOTKANIE NOWOROCZNE W WILANOWIE – WRĘCZENIE ODZNACZEŃ MKIDN, NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ W KONKURSIE GKZ I SKZ – EDYCJA 2024 ORAZ NAGRÓD ZG SKZ




28 stycznia 2025 r. w Sali Białej Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie odbyła się - przygotowana przez ZG SKZ wspólnie z Dyrekcją Muzeum - uroczystość wręczenia odznaczeń i odznak MKiDN, nagród i wyróżnień w Konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa – edycja 2024 oraz nagród ZG SKZ.

Podczas gali odznaczeni i laureaci odebrali z rąk Sekretarz Stanu w MKiDN, Generalnej Konserwator Zabytków Bożeny Żelazowskiej oraz Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków Jacka Rulewicza przyznane nagrody i wyróżnienia, a z rąk dyrektora Muzeum Pawła Jaskanisa interesujące wydawnictwa muzealne.

Następnie, w gościnnych salach Villi Intrata, miało miejsce integracyjne spotkanie noworoczne Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

ODZNACZENIA:
Na wniosek ZG SKZ - odznaczeniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowani zostali:

  • Brązowymi Medalami Zasłużony Kulturze GLORA ARTIS:
    • Dominika Kuśnierz- Krupa - Kraków
    • Lech Narębski - Toruń
  • Honorowymi Oznakami Zasłużony dla Kultury Polskiej:
    • Magdalena Napiórkowska- Ałykow – Wrocław
    • Łukasz Bednarz – Wrocław
    • Tadeusz Gołębiewski – Wrocław
    • Michał Krupa – Kraków
    • Paweł Myszka – Warszawa
  • Srebrnymi Odznakami za Opiekę nad Zabytkami:
    • Anna Martyka – Rzeszów
    • Bernadetta Półchłopek-Szczygieł

28 STYCZNIA 2025 - SPOTKANIE NOWOROCZNE W WILANOWIE – WRĘCZENIE NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ W KONKURSIE GKZ I SKZ – EDYCJA 2024




Podczas Gali laureaci Konkursu odebrali z rąk Sekretarz Stanu w MKiDN, Generalnej Konserwator Zabytków Bożeny Żelazowskiej oraz Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków Jacka Rulewicza przyznane nagrody i wyróżnienia, a z rąk dyrektora Muzeum Pawła Jaskanisa interesujące wydawnictwa muzealne.

NAGRODY KSIĄŻKI ROKU 2024 WRĘCZONE


Podczas Spotkania Noworocznego w Sali Białej Pałacu Wilanowskiego w dniu 28 stycznia 2025 r. Prezes ZG SKZ Jacek Rulewicz i Sekretarz Generalna ZG SKZ Żaneta Gwardzińska-Chowaniec wraz z Bożeną Żelazowską Generalną Konserwator Zabytków - uroczyście wręczyli przyznane przez ZG SKZ Nagrody – KSIĄŻKI ROKU:


Lights

PIOTR ŚLĘZAK
– za pierwsze w literaturze krajowej opracowanie monograficzne:
UTWÓR KONSERWATORSKI W POLSKIM PRAWIE AUTORSKIM
Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Gdańsk 2024


Lights

ANNA BŁAŻEJEWSKA, ELŻBIETA PILECKA, ALICJA SAAR-KOZŁOWSKA
- za publikację
DZIEJE I SKARBY KOŚCIOŁA ŚW. JAKUBA W TORUNIU – NOWE ROZPOZNANIE
Oddział Toruński Stowarzyszenia Historyków Sztuki
Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Toruń 2023

ALICJA LUTOSTAŃSKA LAUREATKĄ NAGRODY ZG SKZ IM. WOJCIECHA KALINOWSKIEGO




Podczas Spotkania Noworocznego w Sali Białej Pałacu Wilanowskiego w dniu 28 stycznia 2025 r. Prezes ZG SKZ Jacek Rulewiczi i Sekretarz Generalna ZG SKZ Żaneta Gwardzińska-Chowaniec wraz z Bożeną Żelazowską Generalną Konserwator Zabytków - uroczyście wręczyli Pani Alicji Lutostańskiej prestiżową Nagrodę ZG SKZ im. Wojciecha Kalinowskiego.

Nagrodzona jest autorką ponad 50 artykułów, biogramów i rozpraw z dziedziny historii sztuki oraz z problematyki ochrony zabytków architektury i urbanistyki w Polsce, jak również około 120 dokumentacji historyczno-konserwatorskich przygotowywanych dla potrzeb projektów rewaloryzacji zabytków, opracowała wytyczne konserwatorskie do ponad 40 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego zarówno dla dzielnic Warszawy, jak i obszarów województwa mazowieckiego. Jest autorką opinii specjalistycznych dla obiektów architektury rezydencjonalnej w krajobrazie i dla zabytkowych zespołów przestrzennych.

Pracowała na Zamku Królewskim w Warszawie (1973-75), w Zarządzie Muzeów i Ochrony Zabytków MKiS (1975-1987) oraz w Urzędzie Konserwatora Zabytków m.st. Warszawy (1988-1998). Wieloletnia członkini władz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS.

PAWEŁ JASKANIS LAUREATEM NAGRODY ZARZĄDU GŁÓWNEGO SKZ IM. GERADA CIOLKA




Za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i społeczne w ochronie krajobrazu kulturowego i planowania przestrzennego Zarząd Główny SKZ uchwalą z dnia 12 lipca 2024 r. uhonorował Dyrektora PAWŁA JASKANISA prestiżową nagrodą im. Gerarda Ciołka.

Nagrodę laureatowi wręczyli w Wilanowie w Rezydencji Króla Zwycięzcy w dniu 28 stycznia 2025 podczas Noworocznego Spotkania: Prezes ZG SKZ Jacek Rulewiczi i Sekretarz Generalna ZG SKZ Żaneta Gwardzińska-Chowaniec wraz z Bożeną Żelazowską Generalną Konserwator Zabytków.


ŻEGNAMY DR HENRYKA KONDZIELĘ (1931 – 2025)
WIELOLETNIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW I DYREKTORA MUZEUM NARODOWEGO W POZNANIU


Z głębokim smutkiem informujemy, że 19 stycznia 2025 r zmarł nasz Przyjaciel, historyk sztuki dr HENRYK KONDZIELA – wielce zasłużony dla ochrony dziedzictwa kulturowego.

Był jednym z inicjatorów i organizatorów Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i pierwszym wiceprezesem Zarządu Głównego w l. 1980-84, później wielokrotnie członkiem Zarządu Głównego. W l. 1998-2006 prezesem Zarządu Oddziału w Poznaniu. Pomysłodawca opracowania i wydania przez SKZ Polskiego Słownika Biograficznego Konserwatorów Zabytków.

Urodził się w Chojnicach, gdzie w 1950 zdał maturę, następnie rozpoczął studia historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, następnie przeniósł się na dalsze studia na Uniwersytet Poznański, gdzie w roku 1955 uzyskał tytuł magistra historii sztuki. Od tego czasu związany był z Poznaniem. Jego pasją naukową były badania i studia nad zabudową Starego Miasta, czemu poświęcił wiele publikacji.

W roku 1972 w UMK otrzymał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie konserwatorstwa i zabytkoznawstwa. Zajmował w Poznaniu wiele odpowiedzialnych stanowisk: miejskiego konserwatora zabytków, eksperta w PP PKZ orz wicedyrektora oddziału poznańskiego a przede wszystkim dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu (1978 – 1990). Odchodząc z MNP zostawił Nowy Gmach Muzeum w stanie surowym zamkniętym. Był wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej.

Zarówno w okresie pracy na stanowisku konserwatora zabytków m. Poznania, jak i dyrektora Muzeum Narodowego pracował naukowo i miał w dorobku ponad 120 publikacji książkowych, a głównie artykułów na temat historii sztuki, konserwatorstwa i muzealnictwa.

Jako wybitny ekspert był rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Zasiadał w wielu gremiach doradczych między innymi przez wiele lat był członkiem Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury.

Za znaczący dorobek naukowy, działalność społeczną na rzecz ochrony dziedzictwa otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

Był doskonałym organizatorem, bardzo oddanym swojej pracy.

Był osobą powszechnie lubianą i szanowana. W czasie wieloletniej służby dobrze zasłużył się ochronie dziedzictwa minionych pokoleń.

Rodzinie i Bliskim - wyrazy głębokiego współczucia składa Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 23 stycznia 2025 Mszą św. o godz. 11.00 w kościele na Rynku Wildeckim.
Pogrzeb odbędzie się dnia 23 stycznia 2025 roku o godz. 12.30 na cmentarzu przy ul. Bluszczowej w Poznaniu.