Statut Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków
Statut ze zmianami uchwalonymi przez XIX Walny Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w dniu 16 listopada 2018 r. w Warszawie
Rozdział I - POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1.
Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków, zwane dalej Stowarzyszeniem, jest organizacją społeczną zrzeszającą specjalistów różnych dyscyplin związanych z ochroną i konserwacją zabytków, działającą na rzecz dobra publicznego jakim jest dziedzictwo kulturowe.
§ 2.
Stowarzyszenie działa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami zgodnie z przepisami prawa miejscowego. Siedzibą władz naczelnych Stowarzyszenia jest miasto stołeczne Warszawa.
§ 3.
- Stowarzyszenie, działając zgodnie z prawem o stowarzyszeniach posiada osobowość prawną.
- Stowarzyszenie może tworzyć oddziały zrzeszające członków zamieszkałych w określonym rejonie, ze wskazaniem przez nich miasta będącego siedzibą władz oddziału.
- Zarząd Główny, na wniosek Walnego Zebrania Członków Oddziału, może uchwałą wyrazić zgodę na uzyskanie przez oddział osobowości prawnej.
§ 4.
Stowarzyszenie może być członkiem organizacji krajowych i zagranicznych na mocy uchwały Zarządu Głównego Stowarzyszenia.
§ 5.
Stowarzyszenie ma prawo używać pieczęci z napisem „Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków - Zarząd Główny w Warszawie” lub „Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków - Zarząd Oddziału ……… w ………”.
§ 6.
Stowarzyszenie ma prawo ustanawiania odznak honorowych oraz odznak Stowarzyszenia.
§ 7.
- Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej ogółu członków; do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.
- Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku - o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. 2003 nr 96 poz. 873 z poźn. zmianami).
- Stowarzyszenie prowadzi działalność pożytku publicznego społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych.
Rozdział II - CELE I FORMY DZIAŁANIA
§ 8.
Celami Stowarzyszenia są:
- Kształtowanie w społeczeństwie właściwego stosunku do dziedzictwa kulturowego;
- Dbałość o wysoki poziom etyczny, naukowy i zawodowy członków;
- Ochrona zawodowych interesów członków;
- Inspirowanie i inicjowanie prac w zakresie ochrony dziedzictwa kultury i konserwacji zabytków;
- Tworzenie i utrzymywanie związków środowiskowych;
- Podejmowanie inicjatyw współpracy międzynarodowej dotyczących ochrony światowego dziedzictwa kultury;
§ 9.
Dla osiągnięcia celów Stowarzyszenie działa przez:
- Współdziałanie z władzami państwowymi i samorządowymi;
- Podejmowanie oraz utrzymywanie współpracy z instytucjami i organizacjami krajowymi i zagranicznymi;
- Organizowanie rzeczoznawstwa w sprawach dotyczących konserwacji zabytków i ochrony dziedzictwa kultury;
- Współpracę z uczelniami oraz instytucjami zajmującymi się kształceniem i doskonaleniem zawodowym;
- Inicjowanie i organizowanie różnych form doskonalenia zawodowego;
- Organizowanie zjazdów, sesji naukowych, konferencji, seminariów i warsztatów;
- Prowadzenie oraz promowanie działalności wydawniczej związanej z upowszechnianiem konserwacji zabytków i ochrony dziedzictwa kultury;
- Organizowanie samopomocy koleżeńskiej;
- Prowadzenie działalności gospodarczej, tworzenie fundacji i uczestnictwo w przedsięwzięciach, z których dochody są przeznaczane na działalność statutową Stowarzyszenia;
- Prowadzenie nieodpłatnej działalności pożytku publicznego w powyżej omówionym zakresie - w punktach: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9;
- Prowadzenie odpłatnej działalności pożytku publicznego w zakresie:
- Prowadzenia działalności gospodarczej, tworzenia fundacji i uczestnictwa w przedsięwzięciach, z których dochody będą przeznaczane na działalność statutową stowarzyszenia;
- Inicjowania oraz prowadzenie prac i badań naukowych oraz współpracy z instytucjami naukowymi, uczelniami, muzeami, bibliotekami i archiwami;
- Organizacji i prowadzenia szkoleń oraz kursów na temat konserwacji i ochrony zabytków;
- Działalności wydawniczej w tym wydawania własnego czasopisma i wydawnictw w zakresie dokumentacji i konserwacji zabytków;
- Pozyskiwania środków na finansowanie prac z dziedziny konserwacji zabytków i ochrony dóbr dziedzictwa kultury.
Rozdział III - PRAWA I OBOWIĄZKI CZŁONKÓW
§ 10.
Członkami Stowarzyszenia, mogą być obywatele polscy i cudzoziemcy, także nie mieszkający na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 11.
- Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
- członków zwyczajnych;
- członków honorowych;
- członków wspierających.
- Członkiem zwyczajnym może zostać osoba która:
- ukończyła studia wyższe w jednej z dziedzin przydatnych w konserwacji zabytków lub ochronie dziedzictwa kultury;
- nie ma ukończonych studiów wyższych, lecz jest czynna zawodowo w dziedzinach konserwacji zabytków lub ochrony dziedzictwa kultury co najmniej od pięciu lat;
- była czynna zawodowo w dziedzinach konserwacji zabytków lub ochrony dziedzictwa kultury co najmniej pięć lat.
- członków zwyczajnych przyjmuje Zarząd Oddziału na podstawie deklaracji przystąpienia do Stowarzyszenia, zaopatrzonej w rekomendację dwóch wprowadzających członków zwyczajnych lub honorowych Stowarzyszenia.
- osoba deklarująca chęć wstąpienia do Stowarzyszenia, a nie przyjęta, może się odwołać od decyzji Zarządu Oddziału do Zarządu Głównego.
- Członkiem honorowym może zostać osoba wybitnie zasłużona w dziedzinie konserwacji zabytków i ochrony dziedzictwa kultury lub w pracach na rzecz Stowarzyszenia. Godność tę nadaje i może jej pozbawić Walny Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na wniosek Zarządu Głównego.
- Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna, zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, która deklaruje stałe poparcie finansowe lub rzeczowe na rzecz Stowarzyszenia i zostanie przyjęta na podstawie deklaracji pisemnej przez Zarząd Główny. Prawa i obowiązki członka wspierającego określa regulamin uchwalony przez Zarząd Główny.
§ 12.
Członkowie zwyczajni mają prawo do:
- Czynnego i biernego prawa wyborczego;
- Korzystania zgodnie z regulaminem z majątku i zbiorów Stowarzyszenia;
- Uczestnictwa w zebraniach, sesjach i konferencjach organizowanych przez Stowarzyszenie;
- Korzystania z poradnictwa, szkolenia i instruktażu oraz innych świadczeń organizowanych przez Stowarzyszenie;
- Otrzymywania i nabywania wydawnictw Stowarzyszenia.
§ 13.
Członkowie zwyczajni są zobowiązani do:
- Przestrzegania statutu Stowarzyszenia i uchwał podejmowanych przez Walne Zjazdy Delegatów;
- Czynnego udziału w pracach Stowarzyszenia;
- Regularnego opłacania składek członkowskich;
- Przestrzegania zasad etyki zawodowej i solidarności koleżeńskiej.
§ 14.
- Członkowie honorowi mają uprawnienia i obowiązki członka zwyczajnego oraz mogą korzystać z przywileju w postaci nie opłacania składek.
- Członkowie zwyczajni, którzy ukończyli 75 lat mogą korzystać z przywileju w postaci nie opłacania składek, po uprzednim zgłoszeniu tego faktu prezesowi zarządu oddziału SKZ.
§ 15.
Członkostwo ustaje przez:
- Złożenie dobrowolnej deklaracji o wystąpieniu ze Stowarzyszenia;
- Skreślenie na podstawie prawomocnej uchwały Zarządu Głównego na wniosek Zarządu Oddziału za nie opłacanie składek przez okres roku.
- Wykluczenie ze Stowarzyszenia na podstawie uchwały Zarządu Głównego, w razie skazania prawomocnym wyrokiem sądu powszechnego, orzekającego pozbawienie praw publicznych lub zakaz wykonywania zawodu;
- Wykluczenie ze Stowarzyszenia prawomocnym orzeczeniem Sądu Koleżeńskiego;
- Śmierć członka Stowarzyszenia.
§ 16.
- Członkowie zwyczajni, dobrowolnie występujący lub skreśleni, mogą ubiegać się ponownie o przyjęcie do Stowarzyszenia, jednak nie wcześniej niż po upływie roku od daty wystąpienia lub skreślenia.
- Członkowie zwyczajni, wykluczeni ze Stowarzyszenia w przypadkach określonych w § 15 pkt.3, mogą ubiegać się o ponowne przyjęcie do Stowarzyszenia po upływie okresu kary orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu powszechnego.
Rozdział IV - WŁADZE STOWARZYSZENIA
§ 17.
- Władzami naczelnymi Stowarzyszenia są:
- Walny Zjazd Delegatów;
- Zarząd Główny;
- Główna Komisja Rewizyjna;
- Sąd Koleżeński;
- Komisja Kwalifikacyjna.
- Władzami Oddziału są:
- Walne Zebranie Oddziału;
- Zarząd Oddziału;
- Komisja Rewizyjna Oddziału.
§ 18.
- Kadencja władz Stowarzyszenia trwa cztery lata.
- W przypadku powstania wakatu, władze Stowarzyszenia pochodzące z wyboru, mogą w okresie kadencji uzupełniać swe składy drogą kooptacji spośród członków zwyczajnych, w ilości nie przekraczającej 1/3 liczby członków tych władz pochodzących z wyboru. Członkowie władz Stowarzyszenia wprowadzeni w drodze kooptacji nie mogą pełnić funkcji prezesa.
- Władze Stowarzyszenia pochodzące z wyboru konstytuują się w ciągu 14 dni od daty wyboru.
A. WALNY ZJAZD DELEGATÓW.
§ 19.
- Walny Zjazd Delegatów jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
- Walny Zjazd Delegatów może być zwyczajny lub nadzwyczajny.
- Zwyczajne Walne Zjazdy Delegatów zwoływane są uchwałą Zarządu Głównego jako Walne Sprawozdawczo-Wyborcze Zjazdy Delegatów raz na cztery lata.
§ 20.
W Walnym Zjeździe Delegatów udział biorą:
- Delegaci Oddziałów wybrani przez Walne Zebrania Oddziałów w liczbie określonej w uchwale Zarządu Głównego oraz członkowie honorowi z głosem stanowiącym;
- Członkowie władz Stowarzyszenia oraz zaproszeni przez Zarząd Główny goście – w tym członkowie wspierający - z głosem doradczym;
- O terminie Walnego Zjazdu oraz porządku obrad - Zarząd Główny winien powiadomić: delegatów, Zarządy Oddziałów, pozostałe władze Stowarzyszenia oraz członków honorowych - na 30 dni przed terminem Walnego Zjazdu.
§ 21.
- Zarząd Główny zwołuje Nadzwyczajny Walny Zjazd Delegatów w przypadkach szczególnej wagi z własnej inicjatywy, na żądanie Głównej Komisji Rewizyjnej lub na pisemny wniosek 2/3 liczby Oddziałów.
- Nadzwyczajny Walny Zjazd Delegatów winien być zwołany w terminie 6-cio tygodniowym od dnia złożenia wniosku do Zarządu Głównego i winien obradować nad sprawami, dla których został zwołany.
- W Nadzwyczajnym Walnym Zjeździe Delegatów biorą udział delegaci wybrani na ostatni Zwyczajny Walny Zjazd Delegatów, członkowie honorowi oraz członkowie władz naczelnych Stowarzyszenia.
§ 22.
Do kompetencji Walnego Zjazdu Delegatów należy:
- Ustalenie programu działalności Stowarzyszenia;
- Rozpatrywanie i przyjmowanie sprawozdań z działalności Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej, Sądu Koleżeńskiego oraz Komisji Kwalifikacyjnej;
- Udzielanie na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu.
- Wybór Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia, 10 członków Zarządu Głównego, 3 członków Głównej Komisji Rewizyjnej, 4 członków Sądu Koleżeńskiego, 3 członków Komisji Kwalifikacyjnej.
- Podejmowanie uchwał w sprawie zmian Statutu oraz rozwiązania Stowarzyszenia;
- Nadawanie godności członka honorowego;
- Rozpatrywanie wniosków władz Stowarzyszenia naczelnych i oddziałowych, zgłaszanych Zjazdowi przez Zarząd Główny - nie później niż 14 dni przed terminem Zjazdu;
- Rozpatrywanie odwołań od orzeczeń Sądu Koleżeńskiego;
- Ustalanie wysokości składek członkowskich i składek na fundusz pomocy koleżeńskiej;
- Podejmowanie innych uchwał należących do kompetencji Walnego Zjazdu.
§ 23.
Uchwały Walnego Zjazdu Delegatów zapadają zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania delegatów oraz członków honorowych z głosem stanowiącym w pierwszym terminie, a bez względu na liczbę obecnych w drugim terminie. Wyjątek stanowią uchwały w sprawach zmiany statutu Stowarzyszenia, do których wymagana jest kwalifikowana większośd głosów, czyli 2/3 oddanych głosów.
B. ZARZĄD GŁÓWNY.
§ 24.
- Zarząd Główny składa się z Prezesa i 10 członków wybranych przez Walny Zjazd Delegatów.
- Walny Zjazd Delegatów dokonuje - w oddzielnym, tajnym głosowaniu - wyboru prezesa Zarządu Głównego. Wybrany zostaje kandydat, który uzyskał co najmniej 50 % głosów + 1.
- Wyboru członków Zarządu Głównego dokonuje Walny Zjazd Delegatów w głosowaniu tajnym spośród kandydatów zgłaszanych przez delegatów i nowo wybranego prezesa.
- Wybrany Zarząd Główny konstytuuje się zgodnie z § 18 pkt 3, wybierając Prezydium Zarządu Głównego, do którego należą: prezes, 2 wiceprezesów, sekretarz generalny i skarbnik. Zarząd może dodatkowo powołać ze swojego składu nie więcej niż 2 członków Prezydium.
§ 25.
Do kompetencji Zarządu Głównego należy:
- Kierowanie realizacją zadań statutowych Stowarzyszenia;
- Wykonywanie uchwał Walnego Zjazdu Delegatów;
- Reprezentowanie Stowarzyszenia poprzez Prezydium Zarządu Głównego wobec władz i instytucji zewnętrznych;
- Ustalanie rocznych planów pracy Stowarzyszenia oraz czuwanie nad ich prawidłową realizacją;
- Sprawowanie pieczy nad majątkiem Stowarzyszenia, zatwierdzanie budżetu i bilansu rocznego oraz sprawozdań z działalności Stowarzyszenia, nabywanie i zbywanie nieruchomości oraz innych składników mienia Stowarzyszenia;
- Zwoływanie Walnego Zjazdu Delegatów;
- Tworzenie i rozwiązywanie oddziałów, podejmowanie uchwał o przyznawaniu osobowości prawnej oddziałom na wniosek Walnego Zebrania członków oddziału, nadzorowanie ich działalności i kontrolowanie zgodności uchwal władz oddziału ze statutem oraz obowiązującym prawem;
- Tworzenie i rozwiązywanie sekcji, komisji i zespołów działających przy Zarządzie Głównym oraz powoływanie ich przewodniczących;
- Przedkładanie Walnemu Zjazdowi Delegatów wniosków o nadanie godności członka honorowego Stowarzyszenia;
- Wnioskowanie i opiniowanie w sprawach odznaczeń i nagród państwowych oraz innych odznaczeń, nagród i stypendiów dla członków Stowarzyszenia;
- Podejmowanie uchwał o przystąpieniu Stowarzyszenia do organizacji krajowych i międzynarodowych;
- Ustalanie trybu wyboru i liczby delegatów na Walny Zjazd Delegatów;
- Podejmowanie uchwał w sprawie tworzenia fundacji, przystępowania do spółek i podejmowanie przedsięwzięć gospodarczych oraz zadań zleconych;
- Uchwalanie regulaminów;
- Kierowanie wydawnictwami, ogłaszanie konkursów, organizowanie zjazdów, sesji, konferencji i kursów szkoleniowych oraz ustalanie zasad organizacji i rozliczeń organizowanych imprez;
- Zawieranie porozumień dotyczących współpracy Stowarzyszenia z innymi organizacjami i instytucjami;
- Upoważnienie Prezydium Zarządu Głównego do przyjmowania członków wspierających w okresie pomiędzy posiedzeniami Zarządu Głównego;
- Przyznawanie, na wniosek Komisji Kwalifikacyjnej, statusu Rzeczoznawcy Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków;
- Rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządów Oddziałów.
§ 26.
- Uchwały Zarządu Głównego zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków Zarządu. W przypadku równoważnej liczby głosów za i przeciw, rozstrzyga głos prezesa.
- W posiedzeniach Zarządu Głównego mogą uczestniczyć członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej z głosem doradczym.
- Zarząd Główny może organizować posiedzenia plenarne z udziałem prezesów Oddziałów i przewodniczących władz Stowarzyszenia oraz zaproszonych gości.
- Posiedzenia Zarządu Głównego odbywają się co najmniej raz na pół roku.
§ 27.
- Prezydium Zarządu Głównego kieruje działalnością Stowarzyszenia w okresie między posiedzeniami Zarządu Głównego.
- Uchwały Prezydium Zarządu podlegają zatwierdzeniu na najbliższym posiedzeniu Zarządu Głównego.
- Posiedzenia Prezydium Zarządu Głównego odbywają się w miarę potrzeby.
§ 28.
Do kompetencji Prezydium należą w szczególności:
- Kierowanie bieżącą działalnością Stowarzyszenia;
- Podejmowanie uchwal w ramach bieżącego zarządu finansami i majątkiem Stowarzyszenia;
- Wykonywanie uchwał Zarządu Głównego;
- Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i delegowanie tych uprawnień innym członkom Stowarzyszenia;
- Przygotowywanie preliminarzy budżetowych, planów działalności, sprawozdań i wniosków oraz przygotowywanie instrukcji, a także regulaminów przedsięwzięć gospodarczych i merytorycznych;
- Sprawowanie kontroli pracy oddziałów;
- Składanie sprawozdań Zarządowi Głównemu z prac wykonywanych w czasie pomiędzy posiedzeniami Zarządu Głównego;
- Podpisywanie dokumentów i pism urzędowych Stowarzyszenia.
§ 29.
- Do wykonywania zarządzeń i uchwał Zarządu Głównego oraz prowadzenia administracji Stowarzyszenia służy Biuro Zarządu Głównego.
- Regulamin organizacyjny pracy Biura i zasady wynagradzania pracowników ustala Zarząd Główny na wniosek Prezydium.
- Dyrektora i personel Biura zatrudnia Prezydium Zarządu Głównego.
C. GŁÓWNA KOMISJA REWIZYJNA.
§ 30.
- Główna Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków. Komisja na swym pierwszym, organizacyjnym zebraniu wybiera ze swego grona przewodniczącego oraz jego zastępcę i sekretarza.
- Główna Komisja Rewizyjna działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez Walny Zjazd Delegatów.
- Członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej muszą odpowiadać wymaganiom określonym w art. 20 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. 2003 Nr 96 poz. 873 z późn. zmianami)
§ 31.
- Do kompetencji Głównej Komisji Rewizyjnej należy przeprowadzanie przynajmniej raz w roku kontroli całokształtu działalności Stowarzyszenia pod względem merytorycznym i finansowo - gospodarczym oraz sporządzanie sprawozdania z kontroli.
- Główna Komisja Rewizyjna ma prawo występowania do Zarządu Głównego z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli.
- Członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej mogą uczestniczyć w posiedzeniach Zarządu Głównego i Prezydium Zarządu Głównego z głosem doradczym.
- Główna Komisja Rewizyjna składa sprawozdanie Walnemu Zjazdowi Delegatów i stawia wniosek w sprawie absolutorium dla Zarządu Głównego za okres minionej kadencji.
- Główna Komisja Rewizyjna ma prawo wnioskowania do Zarządu Głównego o zwołanie Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów.
- Główna Komisja Rewizyjna sprawuje nadzór nad działalnością Oddziałowych Komisji Rewizyjnych.
D. SĄD KOLEŻEŃSKI.
§ 32.
- Sąd Koleżeński składa się z 4 członków wybranych na Walnym Zjeździe Delegatów. Na pierwszym zebraniu organizacyjnym wybiera ze swego składu przewodniczącego oraz sekretarza.
- W posiedzeniach Sądu Koleżeńskiego winno brać udział co najmniej 3 członków Sądu, w tym przewodniczący. Dla ważności orzeczenia niezbędna jest ich obecność podczas wszystkich posiedzeń Sądu dotyczących danej sprawy.
§ 33.
- Sąd Koleżeński jest powołany do rozpatrywania i rozstrzygania spraw członków Stowarzyszenia dotyczących nieprzestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia, naruszania zasad etyki zawodowej oraz sporów między członkami Stowarzyszenia, powstałych na tle działalności w Stowarzyszeniu.
- Sąd Koleżeński ma prawo udzielania upomnień, zawieszania w prawach członków na okres do lat trzech oraz jako najwyższy wymiar kary - wykluczenia ze Stowarzyszenia.
- Wykonawcą orzeczeń Sądu Koleżeńskiego jest Zarząd Główny Stowarzyszenia.
- Od orzeczeń Sądu Koleżeńskiego przysługuje stronom odwołanie do Walnego Zjazdu Delegatów, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od daty doręczenia orzeczenia. Decyzja Walnego Zjazdu jest ostateczna.
- Zasady i tryb postępowania Sądu Koleżeńskiego określa regulamin uchwalony przez Zarząd Główny Stowarzyszenia.
E. KOMISJA KWALIFIKACYJNA.
§ 34.
- Komisja Kwalifikacyjna składa się z 3 członków. Na pierwszym zebraniu organizacyjnym wybiera ze swego składu przewodniczącego i sekretarza.
- Komisja Kwalifikacyjna działa w oparciu o regulamin uchwalony przez Zarząd Główny Stowarzyszenia.
- Komisja Kwalifikacyjna może zasięgać opinii wybitnych specjalistów spoza swojego składu.
§ 35.
Do kompetencji Komisji Kwalifikacyjnej należy opiniowanie wniosków członków Stowarzyszenia ubiegających się o uprawnienia rzeczoznawców.
Rozdział V - ODDZIAŁY
§ 36.
Oddziały są tworzone na podstawie uchwały Zarządu Głównego na wniosek co najmniej 10 członków zamieszkałych w określonym rejonie, ze wskazaniem siedziby władz Oddziału.
§ 37.
Oddziały prowadzą podstawową działalność merytoryczną i organizacyjną Stowarzyszenia, wykonując zadania określone w niniejszym statucie. Formy i plany działalności ustala Walne Zebranie Oddziału.
A. WALNE ZEBRANIE ODDZIAŁU.
§ 38.
- Najwyższą władzą Oddziału jest Walne Zebranie Oddziału.
- Walne Zebranie Oddziału może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
§ 39.
W Walnym Zebraniu Oddziału biorą udział wszyscy członkowie zwyczajni i członkowie honorowi z głosem stanowiącym oraz członkowie wspierający mający siedzibę główną na terenie działalności Oddziału - z głosem doradczym.
§ 40.
- Walne Zebranie Oddziału zwołuje Zarząd Oddziału. Termin i porządek obrad zebrania powinien być podany do wiadomości członków oraz Zarządu Głównego co najmniej 14 dni przed wyznaczonym terminem.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Oddziału zwołuje Zarząd Oddziału w razie potrzeby z własnej inicjatywy, względnie na żądanie Komisji Rewizyjnej Oddziału lub 1/3 liczby członków Oddziału. Nadzwyczajne Walne Zebranie Oddziału może zwołać również Zarząd Główny w trybie nadzoru merytorycznego w przypadku stwierdzenia nie wykonywania zadań statutowych przez Zarząd Oddziału.
- Uchwały Walnego Zebrania Oddziału zapadają zwykłą większością głosów przy obecności połowy uprawnionych do głosowania. W przypadku braku wymaganej liczby członków, w drugim terminie zwoływane jest drugie zebranie, które podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, bez względu na liczbę obecnych.
§ 41.
Do kompetencji Walnego Zebrania Oddziału należy:
- W Oddziałach posiadających lub ubiegających się o osobowośd prawną - uchwalanie statutu Oddziału w oparciu i w zgodności ze statutem Stowarzyszenia oraz uchwałą Zarządu Głównego o udzieleniu zgody na posiadanie przez Oddział osobowości prawnej;
- Ustalanie kierunków działalności merytorycznej Oddziału zgodnie z postanowieniami statutu i uchwałami władz Stowarzyszenia;
- Rozpatrywanie i przyjmowanie sprawozdań z działalności Zarządu Oddziału i Komisji Rewizyjnej Oddziału;
- Udzielanie absolutorium ustępującemu Zarządowi na wniosek Komisji Rewizyjnej Oddziału;
- Wybór w tajnym głosowaniu prezesa i Zarządu Oddziału oraz Komisji Rewizyjnej Oddziału;
- Wybór delegatów na Walny Zjazd Delegatów;
- Podejmowanie uchwał w sprawie gospodarki finansowej Oddziału;
- Wnioskowanie o wszczęcie postępowania likwidacyjnego Oddziału, jego podzielenie lub połączenie z innym Oddziałem;
- Podejmowanie innych uchwał, które wymagają decyzji Walnego Zebrania.
B. ZARZĄD ODDZIAŁU.
§ 42.
Zarząd Oddziału składa się z prezesa i 4 - 6 członków. Na pierwszym zebraniu organizacyjnym Zarząd Oddziału wybiera ze swego grona wiceprezesa, sekretarza i skarbnika. Uchwały Zarządu Oddziału zapadają zwykłą większością głosów przy obecności większości składu Zarządu.
§ 43.
Do realizacji postanowień i prowadzenia administracji oraz księgowości, Zarząd Oddziału może powołać biuro Oddziału, działające na podstawie regulaminu uchwalonego przez Zarząd Oddziału.
§ 44.
Do kompetencji Zarządu Oddziału należy:
- Organizowanie działalności Oddziału zgodnie z uchwalą Walnego Zebrania i uchwałami Zarządu Głównego;
- Przygotowanie planów pracy i preliminarzy oraz sprawozdao z działalności merytorycznej i finansowej Oddziału;
- Przyjmowanie członków zwyczajnych Stowarzyszenia zgodnie z § 11 pkt 2 ppkt 4 Statutu;
- Podejmowanie decyzji w ramach bieżącego zarządu majątkiem Oddziału;
- Tworzenie i rozwiązywanie kół, sekcji, komisji i zespołów działających przy Oddziale oraz uchwalenie regulaminów ich działania;
- Reprezentowanie Oddziału wobec Zarządu Głównego oraz instytucji i organizacji lokalnych;
- Organizowanie zabezpieczenia finansowego działalności statutowej Oddziału i prowadzenie działalności gospodarczej w ramach posiadanych pełnomocnictw;
- Zwoływanie Walnych Zebrań Oddziału;
- Przedkładanie Zarządowi Głównemu wniosków w sprawach: skreślenia członków, nadawania członkostwa honorowego oraz przyznawania nagród i odznaczeń członkom Stowarzyszenia;
- Opiniowanie na życzenie lub za zgodą członka jego działalności i kwalifikacji zawodowych.
C. KOMISJA REWIZYJNA ODDZIAŁU.
§ 45.
- Komisja Rewizyjna Oddziału składa się z 3 członków i na swym pierwszym zebraniu organizacyjnym wybiera ze swego grona przewodniczącego i sekretarza.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej Oddziału muszą odpowiadać wymaganiom określonym w art. 20 ustawy z dnia 24 kwietnia o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2003, Nr 96, poz. 873 z późn. zmianami)
§ 46.
- Komisja Rewizyjna Oddziału dokonuje co najmniej raz w roku kontroli całokształtu działalności Oddziału i sporządza sprawozdanie.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej Oddziału mają prawo uczestnictwa we wszystkich posiedzeniach Zarządu Oddziału z głosem doradczym.
- Komisja Rewizyjna Oddziału działa w oparciu o regulamin zatwierdzony przez Główną Komisję Rewizyjną Stowarzyszenia
Rozdział VI - MAJĄTEK I FUNDUSZE STOWARZYSZENIA
§ 47.
- Podstawą materialną statutowej działalności Stowarzyszenia są wpływy ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dotacji i subwencji oraz dochody z majątku Stowarzyszenia i działalności gospodarczej prowadzonej zgodnie z obowiązującymi przepisami, jak również wpływy z odpłatnej działalności pożytku publicznego.
- Stowarzyszenie oraz jego Oddziały posiadające osobowość prawną mogą zawierać umowy, wchodzić w spółki, być członkami fundacji, zakładać fundacje oraz tworzyć jednostki gospodarcze, z których dochody w całości przeznaczone będą do realizacji celów statutowych.
- W ramach gospodarowania dochodami Stowarzyszenie tworzyć może fundusze przeznaczone na określone zadania statutowe realizowane według odrębnych regulaminów zatwierdzonych przez Zarząd Główny.
- Majątek Stowarzyszenia może być oddany w zarząd lub przekazany Oddziałom posiadającym osobowość prawną na mocy uchwały Zarządu Głównego.
- Oddziały bez osobowości prawnej oraz komisje i inne jednostki powołane przez Zarząd Główny mogą dysponować środkami pieniężnymi w ramach budżetów zatwierdzonych przez Zarząd Główny.
§ 48.
- Dochody osiągane przez Stowarzyszenie z działalności odpłatnej pożytku publicznego służą wyłącznie realizacji jego celów statutowych i zadań publicznych.
- W Stowarzyszeniu zabrania się:
- udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do jego członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie lub pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej lub linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”;
- przekazywania majątku Stowarzyszenia na rzecz jego członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich - przede wszystkim, jeżeli to przekazanie następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach;
- wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich;
- zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie jego organów lub pracownicy oraz ich osoby bliskie.
§ 49.
- Majątkiem Stowarzyszenia dysponuje Zarząd Główny.
- Oddziały Stowarzyszenia powołane przez Zarząd Główny mają prawo używania majątku w ramach rocznego budżetu zatwierdzonego przez Zarząd Główny.
- Oddziały, które posiadają osobowość prawną mogą dysponować swoim majątkiem wykazanym w rocznych bilansach składanych Zarządowi Głównemu.
§ 50.
- Do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych i niemajątkowych Stowarzyszenia wymagane jest współdziałanie i podpisy dwóch uprawnionych osób.
- Osobami uprawnionymi są:
- W Zarządzie Głównym Stowarzyszenia: prezes, wiceprezesi, sekretarz generalny, skarbnik;
- W Zarządach Oddziałów Stowarzyszenia: prezes, wiceprezes, sekretarz, skarbnik.
Rozdział VII - ZMIANA STATUTU ORAZ ROZWIĄZANIE STOWARZYSZENIA
§ 51.
Zmiany statutu mogą być dokonane na podstawie prawomocnej uchwały Walnego Zjazdu Delegatów powziętej kwalifikowaną większością głosów, to znaczy 2/3 głosów przy obecności połowy uprawnionych do głosowania.
§ 52.
- Uchwalę o rozwiązaniu Stowarzyszenia może podjąć jedynie specjalnie w tym celu zwołany Nadzwyczajny Walny Zjazd Delegatów większością 4/5 oddanych głosów, przy obecności co najmniej 3/4 liczby delegatów. W razie braku quorum, może się odbyć w z góry określonym terminie, nie wcześniej jednak niż po upływie 12 godzin, posiedzenie następne, które może uchwalić rozwiązanie Stowarzyszenia tą samą większością głosów, niezależnie od ilości obecnych.
- W razie podjęcia uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia, ten sam Walny Zjazd winien powołać Komisję Likwidacyjną i podjąć uchwałę określającą sposób rozdysponowania majątkiem Stowarzyszenia.
Statut niniejszy został przyjęty uchwalą Nadzwyczajnego Zjazdu Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w Warszawie 30 marca 1992 r.
Statut niniejszy został skorygowany uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w Radziejowicach 22 listopada 2002 r.
Statut niniejszy został skorygowany uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w Radziejowicach 4 listopada 2005 r.
Statut niniejszy został skorygowany uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w dniu 21 listopada 2014 roku w Warszawie.
Statut niniejszy został skorygowany uchwałą XIX Walnego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w dniu 16 listopada 2018 r. w Warszawie.