1986 rok
- na skutek przerwania stanem wojennym wprowadzonym 13.12.1981 r. możliwości samoorganizowania się konserwatorów zabytków i tworzenia naszego stowarzyszenia właściwa działalność merytoryczna rozpoczęła się właśnie w 1986 r.
Sekretariat oddziału oraz spotkania merytoryczne odbywały się w budynku siedziby Zarządu PP PKZ, przy ul. Zielnej 49 w Warszawie (do 1987 r.). - z inicjatywy OW SKZ podjęto starania o upamiętnienie prof. Jana Zachwatowicza. Miał temu posłużyć kamień pamiątkowy zlokalizowany w obrębie murów obronnych Starego Miasta. Pomysł ten natrafił na pewne trudności związane w głównej mierze z finansowaniem i jak również zagadnieniami technicznymi wynikającymi z jego formy i lokalizacji. Głaz za zgodą Konserwatora Przyrody pozyskano z wykopów pod budowę warszawskiego metra. Wybrana lokalizacja - po lewej stronie mostka prowadzącego z Podwala na Szeroki Dunaj, w pobliżu muru wewnętrznego - nieprzypadkowo nawiązywał do dokonań profesora Zachwatowicza. Mury miejskie zostały przez niego odsłonięte w okresie międzywojennym, jednocześnie było to miejsce spokojne o dużych walorach estetycznych i dobrej widoczności, ale nadal w granicach Starego Miasta, do którego odbudowy tak znacząco się przyczynił. Kamień pamiątkowy został wykonany wspólnym wysiłkiem wielu osób. Projekt usytuowania i opracowania kamienia wykonali Jerzy Brabander i Adam Pulikowski. Obróbki kamienia dokonano w warsztacie kamieniarskim w Jazgarzewie, zaś fundamenty wykonali pracownicy Oddziału PKZ KAM, litery są autorstwa Edwarda Śluzka. Po czterech latach starań pamiątkowy kamień odsłonięto w 1 r.
- odbyło się w nim średnio jedno zebranie w miesiącu (z wyjątkiem okresu letniego) - łącznie 9 spotkań, w tym kilka o charakterze naukowym. W ich trakcie omawiane były m.in. nowe odkrycia najdawniejszej architektury klasztornej w Trzebnicy, Łeknie i Lubiążu, nowelizacja ustawy o ochronie dóbr kultury, jak również zagadnienia związane z odnową Starego Miasta w Warszawie.
- w czerwcu członkowie stowarzyszenia zwiedzili pracownie konserwacji kamienia i konserwacji metalu Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzem Powązkowskim.
- rok zakończono projekcją filmu w Wytwórni Filmów Dokumentalnych dotyczącego zabytków na dawnych ziemiach polskich w okresie międzywojennym.
- podjęto także inicjatywę rozpoczęcia ogólnokrajowej dyskusji o etyce konserwatorskiej i potrzebie szkolenia kadr konserwatorskich.
1987 rok
- sukcesem zakończono zaangażowanie członków OW SKZ w ocalenie jednej z najstarszych cukrowni w środkowej Polsce - Cukrowni Izabelin w Glinojecku koło Ciechanowa. We współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Ciechanowie udało się powstrzymać demontaż unikalnych, zabytkowych urządzeń ciągu technologicznego.
- Podjęto także interwencje związaną z zachowaniem w jak największym stopniu substancji zabytkowej przy wprowadzaniu zmian funkcjonalnych w trakcie remontu Hotelu Bristol.
- podczas zwiedzania pracowni konserwacji tkanin Zamku Królewskiego w Warszawie wysłuchano wykładu Ewy Pustoła - Kozłowskiej i Ewy Wartelskiej na temat ochrony i konserwacji małej architektury w stolicy, który połączony był z projekcją trzech filmów autorstwa Jerzego Skowrońskiego dotyczących: historii i konserwacji staromiejskiego pomnika Syrenki, konserwacji Kolumny Zygmunta oraz złoceń galwanicznych na Zamku Królewskim.
- w siedzibie zarządu Mieczysław Kurzątkowski - dyrektora Muzeum Wsi Lubelskiej wygłosił odczyt pt. Muzeum na wolnym powietrzu – zespół zabytkowy czy ekspozycja.
- wyjazdowe posiedzenie Zarządu OW SKZ w Lublinie, które odbyło się jesienią 1987 r. sprzyjało rozwinięciu inicjatywy powołania Oddziału SKZ w Lublinie. Dotychczas istniało Koło Lubelskie w ramach Oddziału Warszawskiego SKZ. Posiedzenie było połączone ze zwiedzaniem Starego Miasta w Lublinie, Muzeum Wsi Lubelskiej i Zespół Pałacowo-Parkowy w Kozłówce. W ślad za tą inicjatywą w dniu 18 grudnia odbyło się spotkanie Koła Lubelskiego OW SKZ poświęcone koncepcji powołania w Lublinie samodzielnego oddziału. Ze względu na świąteczny okres spotkania wzięło w nim udział jedynie 6 z 33 członków, przez co Oddziału nie powołano.
1988 rok
- Zarząd Oddziału zaniepokojony informacjami uzyskanymi od komitetu osiedlowego Warszawa-Stare Miasto (pismo w sprawie przeciwdziałania błędnej polityce konserwatorskiej w obrębie Starego Miasta), po zapoznaniu się ze stanem zachowania zabudowy Starego Miasta w Warszawie, zainicjował spotkanie z Konserwatorem Zabytków m. st. Warszawy oraz wystąpił do Generalnego Konserwatora Zabytków w Ministerstwie Kultury i Sztuki z inicjatywą powołania specjalnej komisji, której zadaniem byłoby przeanalizowanie dotychczasowych działań konserwatorskich i remontowych na Starym Mieście oraz określenie zasad prowadzenia właściwej polityki konserwatorskiej.
- zarząd opiniując część dotyczącą Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Programie rozwoju kultury do 2000 roku wypowiedział się negatywnie na temat finansowania odbudowy Pałacu Saskiego ze środków przeznaczonych na ochronę i konserwację zabytków. To stanowisko zostało powtórzone na Walnym Zjeździe SKZ w 1988 r. Zjazd podjął uchwałę o wystąpieniu przez Stowarzyszenie z protestem przeciwko finansowaniu rekonstrukcji za środków na ochronę i konserwację zabytków.
- rozpoczęto szkolenie z zakresu kwalifikacji dzieł rzemiosła artystycznego (kontynuowane w 1989 r.). Głównym tematem były przedmioty wykonane z porcelany: 9 spotkań szkoleniowych składało się z wykładów i wizyt w kolekcjach prywatnych, a także zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, kolekcji na Jasnej Górze i na Wawelu. Ponadto sesje szkoleniowe odbywały się w Warszawie dwa razy w kwartale. Poruszały one następujące tematy:
- Tło historyczne – początki porcelany;
- Porcelana europejska - wielkie manufaktury (Miśnia, Berlin, Wiedeń, Francja, Anglia). Problemy Periodyzacji;
- Technologia. Forma i wzory. Problematyka dekoracji;
- Problematyka datowania, identyfikacja składu, identyfikacja warsztatu;
- Porcelana polska (m. in. Belweder, Korzec, Baranówka, Ćmielów) – historia - podobieństwa i odrębności;
- Sygnowanie, literatura przedmiotu (katalogi i opracowania);
- Zbieractwo i kolekcjonerstwo;
- Porcelana przedmiotem handlu antykwarycznego (problem znawstwa i wycen)
- Problemy konserwacji porcelany. Merytoryczny nadzór nad szkoleniem miała Stefania Niedźwiedzka.
- nie powiodła się inicjatywa przygotowania ankiet członkowskich (karta członkowska) w celu poszerzenia wiedzy o zakresie działalności członków OW SKZ. Na ankietę odpowiedziało jedynie 5 z 150 członków OW SKZ.
- w ramach spotkań naukowych Oddziału Warszawskiego SKZ odbyły się m.in. wykłady dr. Lecha Krzyżanowskiego pt. Konserwacja w Anglii – polskie mity i rzeczywistość oraz Miasto arabskie jako problem konserwatorski.
1989 rok
- działania Zarządu oraz członków Oddziału ogniskowały się wokół przygotowania i realizacji wniosków kolejnego Walnego Zjazdu Delegatów SKZ.
- realizacja czwartej sesji szkoleniowej zapoczątkowanej w 1988 r. poświęconej kwalifikacji przedmiotów wykonanych z porcelany.
- współorganizacja wespół z Oddziałem Badań i Konserwacji PP PKZ sesji naukowej pt. Architektura i urbanistyka XIX i początków XX wieku w krajobrazie historycznym Królestwa Polskiego.
1990 rok
- zorganizowanie wespół z Zespołem Ekspertów Międzyresortowej Komisji ds. Rewaloryzacji Miast i Zespołów Staromiejskich szkolenia poświęconego problematyce rewaloryzacji miast i zespołów staromiejskich, opracowanie „Diagnozy stanu zabytkowych miast w Polsce”.
- udział w pracach związanych z nowelizacją Ustawy o ochronie dóbr kultury i muzeach, w tym posiedzeniach Rady ds. Ochrony Zabytków (oddział reprezentował prezes Jacek Serafinowicz).
- przyznanie na IV Walnym Zjeździe SKZ członkostwa honorowego prof. Janowi Pazdurowi.
- przyznanie nagrody im. Hanny Pieńkowskiej i Jerzego Łomnickiego Michałowi Witwickiemu pracownikowi Zespołu Ekspertów Międzyresortowej Komisji ds. Rewaloryzacji Miast.
- w ramach spotkań konserwatorskich (4), które odbywały się w siedzibie OBiK PP PKZ, ul. Solec zorganizowano wystąpienia ekspertów poświęcone pracy nad nowelizacją ustawy oraz ochroną zabytkowych zespołów miejskich.
1991 rok
- kolejne spotkanie zorganizowanie wespół z Zespołem Ekspertów Międzyresortowej Komisji ds. Rewaloryzacji Miast i Zespołów Staromiejskich w ramach szkolenia poświęconego problematyce rewaloryzacji miast i zespołów staromiejskich dotyczące zasobu oraz proponowanych kierunków rewaloryzacji miast i zespołów staromiejskich.
- spotkanie konserwatorskie poświęcone „Ochronie zabytków nurtu socrealistycznego”.
1992 rok
- zarząd wespół z Oddziałem Badań i Konserwacji PP PKZ zorganizował w Radziejowicach konferencję „Architektura i urbanistyka w krajobrazie historycznym Królestwa Polskiego 1815 – 1914” z czynnym udziałem referentów reprezentujących środowisko warszawskie, tj. prof. Jadwigą Roguską, prof. Krzysztofem Dumałą i dr Bożeną Wierzbicką.
- referaty członków oddziału w międzynarodowej konferencji „Ochrona wspólnego dziedzictwa kulturowego” zorganizowanej w Krasiczynie: prof. Jerzego Kowalczyka, dr. inż. Tadeusza Polaka, mgr. Andrzeja Michałowskiego, dr. Andrzeja Majdowskiego, dr. Janusza Smazy, prof. Stanisława Stawickiego i prof. Ryszarda Brykowskiego.
- nagrodę im. H. Pieńkowskiej i J. Łomnickiego otrzymał na wniosek naszego zarządu członek Oddziału Mazowieckiego SKZ kol. Ryszard Brykowski.
- członkowie oddziału wykazali duże zaangażowanie w pracach nad nowelizacją statutu SKZ.
- Przedstawiciele OW SKZ brali udział w pracach komisji programowej MEN i współpracy ze społeczną szkołą na Mokotowie. Przeprowadził także analizę propozycji zmian i uwag do rozporządzenia MKiS w sprawie prac konserwatorskich i archeologicznych. Nawiązano współpracę z sekcją Ochrony Zabytków w SARP. Podjęto dyskusję nad ogólnym planem zagospodarowania przestrzennego Warszawy, jak również członkowie Oddziału wzięli udział w kilku dyskusjach merytorycznych dotyczących zagospodarowania i funkcji użytkowych Starego Miasta.
- oddział obejmował zasięgiem swojej działalności największy obszar: województwo lubelskie, zamojskie, ciechanowskie, łomżyńskie, ostrołęckie, białostockie, bialskopodlaskie, jak również łódzkie, sieradzkie i białostockie. Liczył wówczas 160 członków.
1993 rok
- nagrodę im. H. Pieńkowskiej i J. Łomnickiego otrzymał na wniosek naszego zarządu członek Oddziału Mazowieckiego SKZ kol. Janusz Stępkowski.
- zarząd Oddziału Mazowieckiego negatywne zaopiniowało rozbudowę Biblioteki Sejmowej ze względu na nieodwracalne zmiany w wartościach kulturowych Skarpy Warszawskiej, jakie wiązały się z realizacją projektu.
- skierowano także sprzeciw do Konserwatora Zabytków m. st. Warszawy wobec zagęszczenia zabudowy willowego kwartału na Żoliborzu skomponowanego w okresie międzywojennym jako miasto-ogród poprzez budowę bloku mieszkalnego.
- w ramach spotkań konserwatorskich, które odbywały się w biurach PSOZ, przy ul. Wierzbowej 9/11 oraz Senatorskiej 14 w Warszawie zorganizowano wystąpienia następujących ekspertów:
- Leszka Czapskiego, Zbigniewa Maja, Kazimierza Sztarbałły „Ochrona budownictwa drewnianego na przykładzie prac konserwatorskich w kościele w Izdebnie Kościelnym i dworze w Brześcach”,
- Marii Brukalskiej „Wybrane problemy konserwatorskie Warszawy”,
- Alberto Soldaniego „Wybrane aspekty prawne ochrony zabytków”.
1994 rok
- Oddział Warszawski SKZ ustanowił nagrodę pn. Złoty Cokół w celu wyróżnienia osób i instytucji, które zajmują się sponsorowaniem prac konserwatorskich i popularyzacją działań na rzecz ochrony zabytków (wręczaną przez kolejne 3 lata).
- zarząd oddziału kontynuował zaangażowanie w ochronę zabytkowego układu przestrzennego Żoliborza, przeciwstawiając się nowej zabudowie i interweniując w tej sprawie u Generalnego Konserwatora Zabytków. Podjęto także działania mające zapobiec nieprawidłowościom w pracach przy wieży ratusza w Pułtusku.
- w ramach spotkań konserwatorskich odbyła się m. in. projekcja filmu pt. Konserwacja pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie. Zorganizowano także otwartą dyskusję na temat ochrony miast historycznych i konserwacji drewnianych kościołów na przykładzie Izdebna.
1995 rok
- Nagrodę Złotego Cokołu ustanowioną przez OW SKZ otrzymał Włodzimierz Trzciński, prezes Fujifilm Polska, za wsparcie za pośrednictwem Fundacji Fuji konserwacji warszawskich zabytków. Statuetka została wykonana i zaprojektowana wysiłkami członków oddziału (model wykonał Tadeusz Bogdalik, pozłocenie brązowego modelu Sławomir Safażyński).
- zorganizowane zostało spotkanie z Generalnym Konserwatorem Zabytków Tadeuszem Zielniewiczem, który wygłosił wystąpienie pt. Sytuacja w ochronie i konserwacji zabytków – potrzeba dalszych zmian.
- podczas spotkań konserwatorskich współorganizowanych przez oddział na Zamku Królewskim w Warszawie wystąpienia mieli następujący eksperci:
- Jerzy Kowalczyk „Czy konserwatorzy przyrody i zabytków rozumieją istotę ochrony historycznej krajobrazu w mieście”,
- Andrzej Tomaszewski „Badania i konserwacja zabytków w Polsce 1945-1989 – paradoksy epoki komunizmu”,
- Jerzy Miziołek „Malowidła w Kaplicy Sykstyńskiej konserwacja i ikonografia”,
- Janusz Bogdanowski, Kazimierz Radwański, „Przesłanki naukowe prac konserwatorskich przy Barbakanie Krakowskim”,
- Marek Barański „Edukacja w dziele ochrony zabytków. Doświadczenia English Heritage”.
1996 rok
- w roku tym odbyło się łącznie rekordowych 15 spotkań o tematyce konserwatorskiej. Szczególną uwagę poświęcono tematowi patyny na warszawskich zabytkowych pomnikach, w tym konserwacji Kolumny Zygmunta. Odbyte zebrania obejmowały zarówno zagadnienia z zakresu teorii ochrony zabytków, jak i współczesne rozważania o sposobie postępowania konserwatorskiego. W tym refleksje na temat propozycji nowej ustawy o ochronie zabytków, jak również idei samorządu konserwatorów dzieł sztuki oraz uwagi o historycznej strukturze przestrzeni Paryża.
- Odbyły się także spotkania terenowe poświęcone pracom w zespole pałacowym w Wilanowie oraz odkryciom archeologicznym i architektonicznym w pałacu Błękitnym (ul. Senatorska 40) dotyczącym XVII-wiecznej historii tej części miasta. Głos zabrali m.in. następujący eksperci:
- Jan P. Pruszyński „Refleksje o nowej ustawie o ochronie zabytków w Rzeczypospolitej,
- Grzegorz Mądrach „Pożądane zasady organizacji samorządu konserwatorów dzieł sztuki”,
- Mieczysław Soczyński „Paryż – refleksje architekta o historycznej strukturze przestrzeni”,
- Andrzej Misiorowski „Kontynuacja, ochrona zabytków i konserwacja na przykładach warszawskich”,
- Lech Krzyżanowski „Wartości Konserwatorskie dziś”
- w grudniu Oddział Warszawski SKZ wyraził jednoznacznie negatywną opinię na temat powołania samorządu konserwatorskiego w zaproponowanej formie oraz wniósł cały szereg szczegółowych propozycji poprawek do projektu ustawy o ochronie dóbr kultury z 1996 r.
- zawarte zostało porozumienie z TONZ dot. możliwości odbywania spotkań OW SKZ w Willi Struvego (ul. Piękna 44a).
1997 rok
- zorganizowano prelekcje i prezentacje konserwatorskie (10 spotkań), na których wiodącym tematem była konserwacja architektury, w tym kwestie związane z kolorystyką zabytkowych elewacji. Oprócz wykładów odbyło się spotkanie w terenie Warszawy poświęcone temu zagadnieniu. Poruszono także problematykę szeroko rozumianej doktryny konserwatorskiej i jej zastosowania w praktyce, omówiono m. in. rolę dziedzictwa we współczesnym mieście, znaczenie dokumentacji jako sposobu ochrony zabytków, jak również podjęto rozważania na temat wartości architektury polskiej dwudziestego wieku. Głos zabrali m.in. następujący eksperci:
- Piotr Mądrach „Demokratyczne zasady formowania samorządu”,
- Maria Wojtysiak „Problemy kolorystyki elewacji obiektów zabytkowych w świetle stosowania nowoczesnych materiałów budowlanych konserwatorów dzieł sztuki”,
- Lech Krzyżanowski „Dziedzictwo historyczne w mieście współczesnym”,
- Andrzej Koss „Konserwacja zabytkowych elewacji aktem kreacji i kontynuacji”,
- Maria Wojtysiak „Wycieczka śladami odnowionych fasad zabytków warszawskich”,
- Grażyna Szumska-Józefiak „Doktryna konserwatorska w realizacji”,
- Lech Krzyżanowski „Między białymi domami Łazienek Królewskich i Nowego Światu a rejestrem zabytków”,
- Robert Kunkel „Dokumentacja jako ochrona i konserwacja zabytków”,
- Andrzej Olszewski „Wartości architektury polskiej dwudziestego wieku”,
- Zbigniew Nawrocki „Samorządowy konserwator Zabytków. Realia i perspektywy”.
- zorganizowano jednodniowy wyjazd obejmujący zwiedzanie założenia skansenowskiego w Suchej – zalążka Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego, będącego własnością prof. Marka Kwiatkowskiego, jako przykładu ochrony historycznego krajobrazu wsi.
- w Płocku odbyło się seminarium szkoleniowe dla służb administracji samorządowej na temat zadań i ich roli w ochronie dziedzictwa.
- z powodu problemów organizacyjnych od 1997 r. nie kontynuowano przyznawania nagrody Złotego Cokołu w celu wyróżnienia osób i instytucji, które zajmują się sponsorowaniem prac konserwatorskich i popularyzacją działań na rzecz ochrony zabytków.
1998 rok
- prowadzenie seminariów szkoleniowych z zakresu ochrony zabytków dla służb samorządowych województwa mazowieckiego i in., organów administracji oraz samorządowych służb konserwatorskich finansowanych ze środków GKZ na temat „Samorząd terytorialny i ochrona dziedzictwa historycznego”, które odbyły się w Płocku, Siedlcach, Białymstoku i Poznaniu.
- zarząd Oddziału czynnie uczestniczył w opracowaniu projektu Ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budowlanych oraz urbanistów postulując potrzebę uwzględnienia w przygotowywanej ustawie również konserwatorów zabytków.
- członkowie Oddziału zaopiniowali projekt Ustawy Prawo Ochrony Dóbr Kultury (projekt z 19.11.1998 r.).
- prezes Oddziału dr Lech Krzyżanowski opracował „Kryteria ochrony dziedzictwa historycznego Warszawy”.
- zarząd Oddziału zajął stanowisko w sprawie koncepcji konserwacji i modernizacji zabudowy narożnika Al. Ujazdowskich, ul. Mokotowskiej i Pl. Trzech Krzyży.
- zorganizowano 10 prelekcji i prezentacji (oraz 2 objazdy terenowe) poświęconych ochronie zabytków przez samorządy. Głos zabrali m.in. następujący eksperci:
- Robert Waszkiewicz „Regulacje prawne działalności konserwatorskiej”,
- Piotr Ogrodzki „Polski system i praktyka ochrony zbiorów dzieł sztuki przed kradzieżą i pożarem”,
- Janusz Smaza „Konserwacja dzieł sztuki w farze w Żółkwi”,
- Lech Krzyżanowski „Kryteria ochrony dziedzictwa historycznego Warszawy”,
- Robert Kunkel „Ewidencja architektury – stan, potrzeby i zagrożenia”.
- Objazdy terenowe objęły trasę ochrony zabytków przez samorządy i inicjatywy społeczne na Mazowszu (Stara Wieś, Węgrów, Liw) oraz Nieborów - Arkadię – Łowicz – Tułowice.
1999 rok
- na mocy uchwały XIII Walnego Zjazdu Delegatów SKZ z dn. 27.11.1999 r. w roku tym zmianie uległa nazwa Oddziału Warszawskiego na Oddział Mazowiecki. W pkt. 1 niniejszej uchwały zapisano: „Oddziały SKZ winny przyjąć w swojej nazwie określenie terytoriów, na których działają”.
- w trosce o ochronę zabytków w stolicy złożono wniosek do Prezydenta m.st. Warszawy Pawła Piskorskiego o przywrócenie stanowiska konserwatora zabytków m.st. Warszawy. Wskutek naszej interwencji powołano Wydział Stołecznego Konserwatora Zabytków przy Zarządzie m.st. Warszawy).
- w maju członkowie oddziału wzięli udział w wycieczce konserwatorskie po skansenach kurpiowskich: Nowogrodzie Łomżyńskim i Kadzidle.
- członkowie Oddziału wzięli udział w stworzeniu, szkoleniu oraz opieki nad działalności grupy Społecznych Opiekunów Zabytków działających na obszarze Mazowsza.
- w ramach Oddziału powołano pod przewodnictwem Krzysztofa Janiszowskiego Mazowiecki Klub Rzeczoznawców SKZ.
- początek realizacji inicjatywy, pod przewodnictwem Hanny Krzyżanowskiej, do przygotowania pierwszego zeszytu Polskiego Słownika Biograficznego Konserwatorów Zabytków [PSBKZ], który oddany został czytelnikom w 2000 r.
- zorganizowano wykłady następujących ekspertów:
- Ryszarda Brykowskiego „Ośrodek ds. Polskiego Dziedzictwa Kulturowego poza granicami kraju”,
- Bartłomieja Konarskiego „ Zawilgocenie i zagrzybienie zabytków budownictwa a problemy osuszania”,
- Lecha Krzyżanowskiego „Warszawa między mitem a planem zagospodarowania przestrzennego”,
- Jerzego Szałygina „Zasoby i zagrożenia drewnianej architektury w Polsce”,
- Andrzeja Wojciechowskiego „WKZ - aktualne problemy konserwatorskie Mazowsza”.
2000 rok
- Prowadzenie seminariów szkoleniowych dla służb samorządowych województwa mazowieckiego finansowanych ze środków GKZ na temat „Samorząd terytorialny i ochrona dziedzictwa historycznego”, które odbyły się w Siedlcach, Płocku i Radomiu, w których prelegentami byli członkowie OM SKZ oraz zaproszenie specjaliści:
- Bohdan Rymaszewski „Tradycje ochrony dziedzictwa historycznego ze szczególnym uwzględnieniem społeczności regionalnych”,
- Lech Krzyżanowski „Rola dziedzictwa historycznego w rozwoju społeczności lokalnej”,
- Feliks Ptaszyński „Doświadczenia, możliwości i perspektywy regionalnych działań na rzecz ochrony dziedzictwa”,
- Teresa Wyszyńska „Środki prawne wspierające ochronę historycznego dziedzictwa lokalnego, w tym plany zagospodarowania przestrzennego w służbie lokalnych społeczności – ich tradycji i rozwoju”,
- Robert Waszkiewicz „Egzekucja decyzji administracyjnych w ochronie zabytków",
- Elżbieta Pałka „Procedury Unii Europejskiej obowiązujące w finansowaniu programów zgłaszanych przez samorządy terytorialne”.
- współorganizacja z Urzędem Prezydenta m. st. Warszawy uroczystego seminarium w rocznicę 20-lecia wpisania zespołu Starego Miasta w Warszawie na Listę Światowego Dziedzictwa kultury UNESCO.
- oddelegowano prof. dr. hab. Bohdana Rymaszewskiego do prac w Gminnej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej powołanej przez Zarząd Gminy Warszawa Centrum.
- zaopiniowano projekty rozporządzeń Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawach:
- prowadzenia prac konserwatorskich, archeologicznych i wykopaliskowych oraz kwalifikacjach osób uprawnionych do wykonywania tych prac,
- prowadzenia rejestru zabytków i centralnej ewidencji dóbr kultury.
- w Willi Struvego zorganizowano 5 spotkań konserwatorskich poświęconych szeroko rozumianej ochronie zabytków następujących ekspertów:
- Lecha Krzyżanowskiego „Warszawa między mitami a planem zagospodarowania przestrzennego”,
- Jerzego Szałygina „Ochrona drewnianej architektury i budownictwa w Polsce”,
- Macieja Czarneckiego „Archeologia Warszawy”,
- Dominika Mączyńskiego „Stolarka w zabytku”,
- Małgorzaty Rozbickiej „Dwór mazowiecki” .
2001 rok
- Prowadzenie seminariów szkoleniowych dla służb samorządowych województwa mazowieckiego finansowanych ze środków GKZ na temat „Samorząd terytorialny i ochrona dziedzictwa historycznego”, które odbyły się w Warszawie i Ciechanowie, w których prelegentami byli członkowie OM SKZ oraz zaproszenie specjaliści:
- Bohdan Rymaszewski „Tradycje ochrony dziedzictwa historycznego ze szczególnym uwzględnieniem społeczności regionalnych”,
- Lech Krzyżanowski „Rola dziedzictwa historycznego w rozwoju społeczności lokalnej”,
- Feliks Ptaszyński „Doświadczenia, możliwości i perspektywy regionalnych działań na rzecz ochrony dziedzictwa”,
- Teresa Wyszyńska „Środki prawne wspierające ochronę historycznego dziedzictwa lokalnego, w tym plany zagospodarowania przestrzennego w służbie lokalnych społeczności – ich tradycji i rozwoju”,
- Robert Waszkiewicz „Egzekucja decyzji administracyjnych w ochronie zabytków,
- Elżbieta Pałka „Procedury Unii Europejskiej obowiązujące w finansowaniu programów zgłaszanych przez samorządy terytorialne”.
- Zarząd na wiosek Zarządu Gminy Warszawa Centrum desygnował prof. dr hab. Bohdana Rymaszewskiego do pracy w Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.
- Zarząd oddziału sformułował wniosek do Prezydenta Warszawy w sprawie powołania stanowiska Miejskiego Konserwatora Zabytków w Warszawie.
- Podjęto interwencję u Wojewody Mazowieckiego w sprawie niewłaściwego zagospodarowania placu przed budynkiem Politechniki Warszawskiej.
- Zarząd Oddziału przedsięwziął kroki organizacyjne w celu powołania Izby Zawodowej Konserwatorów Zabytków odnosząc się krytycznie do projektu Ustawy o samorządach zawodowych konserwatorów zabytków i archeologów przygotowanego przez Generalnego Konserwatora Zabytków.
- w ramach obchodów XX.lecia SKZ na jubileuszowym Walnym Zjeździe SKZ okolicznościowymi odznaczeniami uhonorowano 30 członków naszego Oddziału.
- w maju członkowie oddziału (28 osób) wzięli udział w wycieczce konserwatorskiej do Wilna i Trok.
- w Willi Struvego zorganizowano spotkania konserwatorskie następujących ekspertów:
- Ryszarda Głowacza „Sytuacja ochrony zabytków Mazowsza i służb konserwatorskich”;
- Marii Brykowskiej „Architektura zabytkowych świątyń XIII-XVIII w. we Lwowie”;
- Jerzego Jasiuka „Czy możliwa jest trwałą ochrona zabytkowych zespołów przemysłowych”;
- Lecha Krzyżanowskiego „20. Lecie Starówki Warszawskiej na Liście Dziedzictwa Światowego UNESCO”;
- Roberta Waszkiewicza „Problematyka związana z utworzeniem samorządu konserwatorskiego”.
2002 rok
- Członkowie Oddziału uczestniczył w dyskusji na temat kolejnych projektów Ustawy o ochronie dóbr kultury.
- Zarząd Oddziału wielokrotnie występował odnośnie zorganizowania Izby Konserwatorskiej i wnosił sprawę o powołanie Izby na kolejnych Walnych Zebraniach SKZ.
- Podjęto i przekazano do ZG SKZ uchwałę o nadanie prof. Wiktorowi Zinowi tytułu Honorowego Członka SKZ oraz uhonorowanie go Złotą Odznaką SKZ.
- Zarząd Oddziału zobligował Zarząd Główny SKZ do zajęcia krytycznego stanowiska w stosunku do Urzędu Generalnego Konserwatora Zabytków wobec nieuzasadnionego odwołania pięciu wojewódzkich konserwatorów zabytków.
- Zarząd Oddziału udzielił kol. Bartłomiejowi Konarskiemu rekomendacji na uzyskanie uprawnień Rzeczoznawcy MKiDN.
- w Willi Struvego zorganizowano spotkania konserwatorskie następujących ekspertów:
- Ewy Nekandy – Trepki i Ryszarda Głowacza „Podział zadań i kompetencji Służb Konserwatorskich w m.st. Warszawie oraz aktualne problemy konserwatorskie”;
- Lecha Krzyżanowskiego „Ochrona zabytków na rozstaju dróg”.
2003 rok
- W konsultacjach projektu Ustawy o ochronie zabytków wzięli udział przedstawiciele władz Oddziału: Robert Waszkiewicz i Anna Wojterska-Talarczyk.
- Kol. Jerzy Szałygin i Janusz Mróz opracowali – przekazany do MKiDN oraz Ambasady Królestwa Niderlandów – program ochrony dziedzictwa kulturowego kolonizacji na prawie holenderskim w Polsce.
- Reprezentanci Oddziału Mazowieckiego kol. Tadeusz Rudkowski i Bartłomiej Konarski wzięli udział jako eksperci w ocenie wniosków zgłoszonych do ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku”.
- w siedzibie Teatru Polskiego w Warszawie zorganizowano spotkanie specjalistów poświęcone aktualnie przygotowywanym planom zagospodarowania przestrzennego Warszawy. Moderatorami dyskusji byli: Jolanta Latało – p.o. architekta m.st. Warszawy, Danuta Kłosek-Kozłowska, Bożena Chmiel, Janusz Stępkowski, Krzysztof Domaradzki i Andrzej Kiciński.
- w Willi Struvego zorganizowano spotkania konserwatorskie następujących ekspertów:
- Emila Waszkiewicza „Ochrona zabytków w przepisach prawa karnego”;
- Izabeli Obarskiej i Tomasza Łopackiego „Projekt nowej ustawy o ochronie zabytków”;
- Jerzego Majewskiego i Tomasza Urzykowskiego „Prezentacja albumu „Lego w Warszawie”.
- w salach Muzeum Techniki i Przemysłu NOT zorganizowano spotkania konserwatorskie następujących ekspertów:
- Piotra Milewskiego „Problematyka konserwatorska ogrodzeń obiektów zabytkowych na przykładzie realizacji: ogrodzenia Łazienek Królewskich, ogrodzenia podcieni Urzędu Wojewódzkiego i ogrodzenia górnego tarasu Ogrodów Zamkowych”;
- Juliusza Wendlanda „Rewaloryzacja zabytkowej substancji Kazimierza”;
- Jerzego Szałygina „Drewniana zabudowa wileńskiego Zwierzyńca na tle architektury letniskowej w Polsce 20.lecia międzywojennego”.
2004 rok
- W związku z rezygnacją ze swoich funkcji 2 członków zarządu OM SKZ przeprowadzono wybory uzupełniające.
- W listopadzie zorganizowany został objazd naukowo-konserwatorski po Ukrainie wg trasy opracowanej przez kol. M. Kędzierskiego, M. Ptaśnika i K. Guttmejera.
- w salach Muzeum Techniki i Przemysłu NOT zorganizowano spotkania konserwatorskie następujących ekspertów:
- Dominika Mączyńskiego „Problemy iluminacji obiektów zabytkowych”,
- Bartłomieja Konarskiego „Konserwacja antycznej mozaiki w Peterhofie”,
- Piotra Woźniakowskiego „Wystrój kamienic warszawskich”;
- Bartłomieja Konarskiego „Kościół p.w. Św. Trójcy w Grębieniu”.
- zorganizowano również zwiedzanie obiektów zabytkowych in situ, mianowicie:
- obiektów zabytkowych środkowego Mazowsza - okolic Puszczy Kampinoskiej (Twierdza Modlin, Zakroczym, Czerwińsk nad Wisłą, Wyszogród, Nowy Secymin)
- wybranych warszawskich:
- Cmentarza Powązkowskiego (oprowadzający Zbigniew Maj),
- dworu w Kabatach (Jerzy Szałygin),
- Pałacu Kultury i Nauki (Maria Wojtysiak),
- Muzeum Powstania Warszawskiego (Bartłomiej Konarski).
2005 rok
- liczne grono członków Oddziału uczestniczyło w dniach 5-7.X w obradach pierwszego po II wojnie światowej Kongresu Polskich Konserwatorów Zabytków.
- Zarząd Oddziału przedstawił kandydaturę ks. kan. Jerzego Jaworskiego do nagrody im. Ks. Janusza St. Pasierba „Conservator Ecclesiae”, która przyjęta została przez aklamację.
- rekomendowaliśmy z powodzeniem na Walnym Zjeździe Delegatów SKZ kandydatury prof. B. Rymaszewskiego i F. Ptaszyńskiego o nadanie członkostwa honorowego SKZ.
- w salach Muzeum Techniki i Przemysłu NOT zorganizowano spotkania konserwatorskie następujących ekspertów:
- Piotra Milewskiego „Problematyka konserwatorska ogrodzeń obiektów zabytkowych na przykładzie realizacji: ogrodzenia Łazienek Królewskich, ogrodzenia podcieni Urzędu Wojewódzkiego i ogrodzenia górnego tarasu Ogrodów Zamkowych”;
- Juliusza Wendlanda „Rewaloryzacja zabytkowej substancji Kazimierza”;
- Jerzego Szałygina „Drewniana zabudowa wileńskiego Zwierzyńca na tle architektury letniskowej w Polsce 20-lecia międzywojennego”,
- Dominika Mączyńskiego „Więźba dachowa Kościoła Wizytek pod wezwaniem Opieki św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi w Warszawie”,
- Leszka Czapskiego „Prace konserwatorskie w zabytkowym zespole kościoła p.w. Św. Katarzyny na Służewiu”.
2006 rok
- w salach Muzeum Techniki i Przemysłu NOT zorganizowano spotkania konserwatorskie następujących ekspertów:
- Bartłomieja Konarskiego „Przyczyny zawilgoceń budynków”;
- Janusz Mroza „Historia Mostu Poniatowskiego”;
- Andrzeja Mareckiego „Wiadukt im. Stanisława Markiewicza”.
- ponownie w listopadzie zorganizowany został kolejny objazd naukowo-konserwatorski po Ukrainie wg trasy opracowanej przez kol. M. Kędzierskiego i M. Wiśniewskiego
- zorganizowano również zwiedzanie obiektów zabytkowych in situ, mianowicie:
- Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie,
- drewnianych kościołów okolic Warszawy
- Muzeum Pałacu w Wilanowie.
- OM SKZ wsparł organizacyjnie działania członków stowarzyszenia (P. Sobczyński i T. Jechalik) w realizacji badań naukowych w Mołdawii.
2007 rok
- Prezes Oddziału został przedstawicielem OM SKZ w komisji konkursowej wyłaniającej kandydata na Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
- Z dniem 11 września 2007 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków powołał prezesa OM SKZ Jerzego Szałygina na członka Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków.
- w salach Muzeum Techniki i Przemysłu NOT zorganizowano spotkania konserwatorskie następujących ekspertów:
- Dominika Mączyńskiego „Program Kultura 2000 „Dach europejski”;
- Janusza Mroza „Historia kopii pomnika Colleoniego”.
- zorganizowano również zwiedzanie obiektów zabytkowych in situ, mianowicie:
- centrum Radomia wraz z Muzeum Wsi Radomskiej,
- zabytków południowych obrzeży Puszczy Kampinoskiej wraz ze Skansenem Wsi Puszczańskich w Granicy
- Cmentarza Powązkowskiego (nowe realizacje konserwatorskie przedstawił kol. Bogusław Kornecki),
- kościoła p.w. Św. Katarzyny na Służewiu
- Pałacu Kultury i Nauki.
2008 rok
- Zarząd Oddziału rekomendował z powodzeniem kandydaturę ks. Prałata Józefa Romana Maja do przyznania mu nagrody im. Ks. Janusza Pasierba „Conservator Ecclesiae”.
- w salach Muzeum Techniki i Przemysłu NOT zorganizowano kolejne (7) spotkania konserwatorskie ekspertów stowarzyszenia, m.in.:
- Marka Wiśniewskiego „Zabytki Rumunii na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco”,
- Jerzy Szałygin „Problematyka konserwatorska XVIII w. drewnianego kościoła w Szabuniach na Białorusi”.
- dzięki aktywności członków oddziału (Elżbiety Welter, Krzysztofa Wieczorka, Marka Kędzierskiego i Marka Wiśniewskiego) zorganizowano trzy wyjazdy naukowo-konserwatorskie:
- Śladami Jarosława Iwaszkiewicza do Sandomierza (utwór: „Podróże do Polski”);
- Rumunia 2008 – Zamki Transylwanii i budownictwo drewniane Maramuresz”;
- Zabytki Podlasia – Tykocin, Supraśl.
- zorganizowano również zwiedzanie obiektów zabytkowych in situ, mianowicie:
- budynków przy ul. Foksal 13 i 15 z zachowanym wystrojem wnętrz z końca XIX w.; udział ok. 30 osób połączony z dyskusją na temat wartości obiektów i celowości ich konserwacji i restauracji (organizator – kol. Anna Rostkowska),
- kościoła św. Katarzyny w Warszawie w celu zapoznania uczestników spotkania z postępami prac konserwatorskich w kościele (organizator kol. Leszek Czapski).
2009 rok
- w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie odbyło się zebranie grona 16 osób ekspertów z dziedziny budownictwa drewnianego z różnych ośrodków badawczych i akademickich w kraju (Muzea, Instytut Sztuki PAN, Politechnika Śląska w Gliwicach, NID w Warszawie, ZG SKZ) poświęcone opracowaniu założeń ogólnych wystawy na temat historii sztuki ciesielskiej w Polsce planowanej przez Muzeum Techniki w Warszawie (organizator kol. Krzysztof Wieczorek).
- Podjęto starania o wpis do rejestru zabytków województwa mazowieckiego zabudowań dawnej fabryki grzebieni galalitowych i rogowych położonych przy ul. Chocimskiej 20 w Warszawie; pismo pozostało bez odpowiedzi ze strony MWKZ.
- do pracy w Komisji Dialogu Społecznego do spraw ochrony dziedzictwa kulturowego przy Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m.st. Warszawy oddelegowano przedstawicieli oddziału: Marię Wojtysiak i Krzysztofa Wieczorka.
- udzielono rekomendacji pięciorgu członkom Klubu Nowodworskiego Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego do przyznania tytułu Społecznego Opiekuna Zabytków; rekomendacja przesłana została do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
- przygotowano opinie na temat działalności konserwatorskiej i zawodowej członków OM SKZ ubiegających, się o tytuł Rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; zaopiniowano pozytywnie wnioski następujących osób: Janusza Mroza, Marii Wojtysiak, Bogusława Korneckiego i Sławomira Szafarzyńskiego.
- zorganizowano wycieczkę „Niedziela Palmowa” na trasie Puławy – Kozłówka - Lubartów – Kock (organizator kol. Marek Wiśniewski).
- w salach Muzeum Techniki i Przemysłu NOT zorganizowano kolejne spotkania konserwatorskie zaproszonych ekspertów, m.in.
- Leszka Czapskiego „Skansen budownictwa drewnianego Polinezja”,
- Elżbiety Welter i Jerzego Kowalskiego „Konserwacja późnobarokowych stalli w technice lacca povere w archiopactwie oo. Cystersów w Jędrzejowie”,
- Włodzimierza Witkowskiego „Budownictwo drewniane Huculszczyzny” będącą podsumowaniem kilkuletnich wyjazdów ze studentami Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej na tereny Huculszczyzny.
2010 rok
- przedstawiono Wojewodzie Mazowieckiemu stanowisko środowiska konserwatorskiego zrzeszonego w OM SKZ dotyczące zmiany założeń do projektu ustawy o organizacji terenowych urzędów konserwatorskich.
- opracowano wstępny projekt scenariusza wystawy „Sztuka ciesielska w Polsce” w Muzeum Techniki w Warszawie i przekazano go Dyrektorowi Muzeum (założenia zebrał i opracował Krzysztof Wieczorek).
- wystosowano rekomendację dla kol. Marii Wojtysiak do objęcia funkcji członka Warszawskiej Rady Pożytku Publicznego.
- w salach Muzeum Techniki i Przemysłu NOT zorganizowano kolejne spotkania konserwatorskie zaproszonych ekspertów, m.in.
- Dominika Mączyńskiego „Nowoczesne szkło i zabytki”,
- Mieczysława Soszyńskiego „Zintegrowane wartości przestrzenno-kulturowych Polesia”,
- Marii Sarnik „Aktualne problemy organizacji społecznych działających na rzecz ochrony zabytków w Polsce i stan przygotowań do obchodów 30 - lecia powstania SKZ”.
2011 rok
- Zarząd oddziału podjął działania w celu rozwinięcia jak najszerszej akcji informacyjnej w zakresie rozpoznania i rozpropagowania możliwości i źródeł finansowania projektów związanych z konserwacją zabytków. Założono, że do wymiany informacji będzie wykorzystywany periodyk "Wiadomości Konserwatorskie" oraz comiesięczne spotkania konserwatorskie.
- W związku ze zmianami na stanowisku mazowieckiego WKZ Wojewoda Mazowiecki zaproponował prezesowi OM SKZ udział w zespole, którego rolą było przygotowanie konkursu na zwolnione stanowisko mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
- Zarząd przygotował i przedstawił podczas obrad ZG SKZ plan działań Stowarzyszenia dotyczących zbliżających się obchodów 30-lecia SKZ.
- Podjęto interwencję w sprawie bezprawnego rozebrania zabytkowego budynku dawnych koszar na ul. 29 listopada w Warszawie.
- w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT zorganizowano spotkania konserwatorskie poświęcone następujące tematyce: przygotowaniu do obchodów 30.lecia SKZ, potrzebom zmian programowych i statutowych SKZ, popularyzacji przepisów dotyczących wywozu zabytków za granice, zaprezentowano materiały badawcze dotyczące norweskich kościołów słupowych.
2012 rok
- Z dniem 14 marca 2012 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków powołał prezesa OM SKZ Jerzego Szałygina na członka Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków.
- na zaproszenie władz samorządowych Elbląga podjęto współpracę (jako organizacja ekspercka) z instytucjami i firmami działającymi na rzecz ochrony i opieki nad zabytkami na terenie Pobrzeża Gdańskiego.
- zainspirowano działalność Koła Młodych Konserwatorów opartą zasadniczo na członkach naszego Oddziału. Zorganizowano specjalne dedykowane dla nich spotkania szkoleniowe, które odbyły się w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT oraz Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
- w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT zorganizowano spotkania konserwatorskie dotyczące polityki i kierunków działania państwowych i samorządowych służb ochrony zabytków, m.in. Jacka Dąbrowskiego ówczesnego dyrektora DOZ MKiDN oraz Małgorzaty Gmiter, zastępczyni Stołecznego Konserwatora Zabytków.
2013 rok
- Inaugurujemy działanie strony internetowej OM SKZ na Facebook-u.
- Zarząd Oddziału opracował skierowane do Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego założenia programowe funkcjonowania Parku Etnograficznego w Granicy k. Kampinosu stanowiącego świadectwo bogatej historii materialnej i przyrodniczej obszaru Puszczy Kampinoskiej.
- Podczas dwustronnego spotkania w Elblągu oraz objazdu terenowego Ziemi Elbląskiej nawiązaliśmy współpracę ze Starostwem Powiatowym w Elblągu planującym rozpocząć konserwację zabytkowych domów podcieniowych budowanych z drewna i gliny.
- Członkowie Oddziału służyli merytorycznym wsparciem właścicieli prywatnego Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich w Kuklówce k/Radziejowic rozbudowującym swoją siedzibę i ofertę muzealną.
- Oddział Mazowiecki SKZ podjął się współorganizacji w Skansenie w Kuligowie nad Bugiem prekursorskiego Ogólnopolskiego Zjazdu Kolekcjonerów Kultury Wsi i Małych Miast, podczas którego przygotowaliśmy wielotematyczne szkolenie poświęcone dokumentowaniu i manualnej konserwacji zabytków.
- Udzieliliśmy pełnego poparcia dwóm projektom, których celem było zachowanie dla przyszłych pokoleń wybranych elementów naszego dziedzictwa kulturowego, tj. : zamysłu powołania Domu Tradycji Ursynowa oraz uratowania drewnianego wiatraka typu koźlak.
- Zarząd Oddziału rekomendował z powodzeniem kandydaturę ks. Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego do przyznania mu nagrody im. Ks. Janusza Pasierba „Conservator Ecclesiae”.
- Zarząd Oddziału rekomendował do składu Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej – organu doradczego Prezydenta m.st. Warszawy – kandydatury Kol. Anny Rostkowskiej, Janusza Stępkowskiego i Jerzego Ebinga.
- Zarząd Oddziału rekomendował kandydaturę Koleżanki Marii Wojtysiak do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
- Zarząd Oddziału rekomendował kandydaturę Koleżanki Marii Wojtysiak do nadania uprawień Rzeczoznawcy MKiDN.
- Zarząd Oddziału rekomendował kandydatury Kol. Dąbrówki Lipskiej i Michała Aniszewskiego do przyznania im stypendiów MKiDN.
- Przedstawiciele OM uczestniczyli w merytorycznym opiniowaniu prac licencjackich, dyplomowych i doktorskich nadesłanych na konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa, jak również Komisji Konkursowej przyznającej ww. nagrody i wyróżnienia.
- Zarząd Oddziału rekomendował kandydatury naszych Kolegów do nadania im odznaczeń resortowych i państwowych: Wiesława Winklera i Juliusza Wendlandta.
- Zorganizowaliśmy trzydniową wycieczkę na Wileńskie Kaziuki połączoną ze zwiedzaniem zabytków Wilna i Trok. Wzięło w niej udział 33 członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia.
- w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT zorganizowano spotkania konserwatorskie następujących ekspertów:
- Jerzego Rusina i Tomasza Pałki, firmy BIM Point „Nowy wymiar inwentaryzacji architektonicznych”;
- Firmy Atlas „Tynki romańskie. Nowa linia produktów firmy Atlas”;
- Zuzanny Soińskiej - Szozdy „Wykorzystanie innowacyjnych technik magnetycznych w konserwacji dzieł sztuki”;
- Jerzego Szałygina „Projekt MSZ Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2013" jako źródło finansowania prac konserwatorskich za granicą”;
- Janusza Mroza „Zachować od zardzewienia. Konserwacja zabytkowych obiektów żeliwnych”;
- Mieczysława Ptaśnika „Klasyfikacja obiektów zabytkowych w Polsce w świetle dyskutowanych zmian w Ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami”;
- Organizacji Handshouse Studio oraz Stowarzyszenia Timbers Framers Guild „Idea Repliki synagogi z Gwoźdźca” .
2014 rok
- W ramach Oddziału pod kierownictwem kol. Katarzyny Braun powołano Koło Młodych Konserwatorów.
2 Dzięki inicjatywie kol. Krzysztofa Wieczorka swoją działalność zainaugurowała Sekcja do spraw zapomnianych technik budowlanych. - na zaproszenie ks. Józefa Romana Maja Kol. Leszek Czapski zapoznał nas z kopiami rzeźb Czterech Ewangelistów Xawerego Dunikowskiego wykonanych dla Dolnego Kościoła Św. Katarzyny w Warszawie.
- Przedstawiciele OM uczestniczyli w merytorycznym opiniowaniu prac licencjackich, dyplomowych i doktorskich nadesłanych na konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa, jak również Komisji Konkursowej przyznającej ww. nagrody i wyróżnienia.
- w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT zorganizowano spotkania konserwatorskie następujących ekspertów:
- Katarzyny Braun „Realizacje prac konserwatorskich w roku 2014 członków naszego Oddziału”;
- Jerzego Szałygina „Aktualne informacje o zasadach składania wniosków o dofinansowanie prac konserwatorskich”;
- Dariusza Kopciowskiego „Remont Domu Wikliniarzy w Muzeum Wsi Lubelskiej”;
- Jerzego Szałygina „Integralność zespołu cerkwi Św. Paraskiewy w Radrużu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ”;
- Olgierda Jakubowskiego „Zjawisko fałszowania dzieł sztuki z punktu widzenia kryminologii”;
- Krzysztofa Wieczorka „Zabytek architektury drewnianej jako zabytek techniki”.
2015 rok
- Zarząd Oddziału rekomendował z powodzeniem kandydatury naszych Koleżanek i Kolegów do nadania im odznaczeń resortowych: Anny Fortuny - Marek, Andrzeja Siwka i Grzegorza Grajewskiego.
- Przedstawiciele OM uczestniczyli w merytorycznym opiniowaniu prac licencjackich, dyplomowych i doktorskich nadesłanych na konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa, jak również Komisji Konkursowej przyznającej ww. nagrody i wyróżnienia.
- Zorganizowaliśmy zwiedzanie wybranych obiektów z terenu Łazienek Królewskich: Starej Oranżerii oraz Pałacu Na Wyspie.
- w Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich, wspólnie z Zarządem Głównym, zorganizowano spotkania konserwatorskie następujących ekspertów:
- Marii Wojtysiak „Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa w Warszawie – co i jak chronić?”;
- Anny Dymek „Rewaloryzacja – modernizacja parku zabytkowego na przykładzie Ogrodu Krasińskich w Warszawie”;
- Natalii Pawłowskiej, Małgorzaty Rzepeckiej „Słów kilka o konserwacji wnętrz na przykładzie Pałacu Kreutzów w Kościelcu oraz Willi Daubego w Łodzi”;
- Adama Nóżki, Bartosza Iwaszkiewicza „Zawodowa sytuacja młodych konserwatorów na rynku pracy ”;
- Olgierda Jakubowskiego „Przywrócenie zwolnienia podatkowego przy prowadzeniu prac konserwatorskich – stan obecny, perspektywy rozwiązań”;
- Michała Laszczkowskiego „Prace konserwatorskie w Kolegiacie Św. Wawrzyńca w Żółkwi oraz Kolegiacie Św. Trójcy w Ołyce (zobrazowane filmami prezentującymi prace w obiektach)”;
- Władysława Wekera „Konserwacja zabytków z Reduty Ordona”.
2016 rok
- Zarząd Oddziału w związku z ogromnymi trudnościami finansowymi i lokalowymi w funkcjonowaniu placówki Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie podjął interwencję w sprawie jej funkcjonowania u Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - prof. Barbary Kudryckiej (w maju) i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, I Wiceprezesa Rady Ministrów – prof. dr. hab. Piotra Glińskiego (w lipcu).
- Członkowie Oddziału zapoznali się in situ ze aktualnym stanem prac konserwatorskich w Muzeum Warszawy, Muzeum Warszawskiej Pragi i Muzeum Łazienkach Królewskich.
- Przedstawiciele OM uczestniczyli w merytorycznym opiniowaniu prac licencjackich, dyplomowych i doktorskich nadesłanych na konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa, jak również Komisji Konkursowej przyznającej ww. nagrody i wyróżnienia.
- na zaproszenie Stołecznego Konserwatora Zabytków wskazano: kol. kol. Marię Wojtysiak, Katarzynę Braun i Olgierda Jakubowskiego do pracy w Komisji Dialogu Publicznego.
- w Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich, wspólnie z Zarządem Głównym, zorganizowano spotkania konserwatorskie następujących ekspertów:
- Rafała Nadolnego „Proces ochrony i zagospodarowania zabytków militarnych na przykładzie Twierdzy Modlin w świetle problematyki związanej z zabytkowymi założeniami militarnymi”;
- Wojciecha Marchlewskiego „Wyzwania i specyfika organizacji ekspozycji muzealnych na przykładzie Muzuem Polakkaserne IZBA POLSKA w TAAGERUP w Danii”;
- Doroty Sikory „Współczesne problemy ochrony i konserwacji ogrodów zabytkowych”;
- Zbigniewa Nowosielskiego „Rekonstrukcja GOLIATA”;
- Barbary Werner „Rewaloryzacja wnętrz parkowych Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie”;
- Jerzego Szałygina „Koncepcja Parku Etnograficznego Wsi Podwarszawskich w kontekście ochrony dziedzictwa kulturowego Warszawy”;
- Elżbiety Welter, Natalii Koziary, Jerzego Kowalskiego „Nowo odkryta polichromia w kościele paulińskim p.w. św. Barbary w Częstochowie. Konserwacja oraz rozważania nad programem ikonograficznym”.
- w Centrum Interpretacji Zabytku zorganizowano spotkanie z dyrektor Muzeum Warszawy Ewą Nekandą-Trepka pt. „Nowe Muzeum Warszawy – problematyka konserwatorska nowej aranżacji wnętrz muzealnych.
2017 rok
- Zarząd Oddziału rekomendował z powodzeniem kandydaturę p. Mariusza Mierzwińskiego – Dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku do przyznania mu nagrody im. Ks. Janusza Pasierba „Conservator Ecclesiae”.
- Zarząd Oddziału rekomendował kandydatury naszych Kolegów: Dominika Mączyńskiego, Janusza Mroza, Marka Barańskiego, Wojciecha Niemczyka, Jakuba Lewickiego i Jerzego Szałygina do nadania uprawień Rzeczoznawców MKiDN.
- Zarząd Oddziału rekomendował z powodzeniem kandydatury naszych Koleżanek i Kolegów do nadania im odznaczeń resortowych i państwowych: Alicję Lutostańską, Marię Wojtysiak, Elżbietę Jagielską, Janusza Mroza, Władysława Wekera.
- Członkowie Oddziału zapoznali się in situ z ekspozycją i zbiorami Muzeum Warszawskiej Pragi.
- Przedstawiciele OM uczestniczyli w merytorycznym opiniowaniu prac licencjackich, dyplomowych i doktorskich nadesłanych na konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa, jak również Komisji Konkursowej przyznającej ww. nagrody i wyróżnienia.
- W Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich, wspólnie z Zarządem Główwnym, zorganizowano spotkania konserwatorskie następujących ekspertów:
- Jerzego Szałygina „Założenie dworsko-parkowe Rejtanów w Hruszówce na Białorusi – stan zachowania, roblematyka konserwatorska”;
- Barbary Werner „Miasta – Ogrody. Historia nadzwyczajna”;
- Dominika Mączyńskiego „Iluminacje zabytków jako sposób podkreślenia historycznej tożsamości miasta. Tendencje światowe w iluminacji zabytków”;
- Macieja Świątkowego, Katarzyny Balik „Ogród rezydencji hrabiów Skórzewskich w Lubostroniu. Historia, studia, analizy, problematyka konserwatorska”;
- Janusza Mroza „Konserwacja Czarnego Anioła na Cmentarzu Rossa w Wilnie”;
- Ewy Popławskiej-Bukało „Wystrój przejazdów bramnych i klatek schodowych kamienic warszawskich z przełomu XIX i pocz. XX w.;
- Doroty Sikory „Ochrona i konserwacji ogrodów zabytkowych w Polsce po 1945 r.;
- Dominika Mączyńskiego „Zespół modernistycznej zabudowy Saskiej Kępy – problematyka konserwatorska”.
- w czerwcu Zarząd Oddziału zorganizował objazd konserwatorski po polskich zabytkach na Białorusi, w którym wzięło udział 18 osób – członków naszego Stowarzyszenia z większości oddziałów. Trasa objęła zabytki w następujących miejscowościach: Świsłoczy, Wołpie, Bohatyrewiczach, Grodnie, Jeziorach, Szczuczynie, Starych Wasiliszkach, Murowance, Lidzie, Iwiu, Nowogródku, Mirze, Nieświeżu, Stołpcach, Baranowiczach, Klecku, Lachowiczach, Rużanach, Kosowie Poleskim, Pińsku, Kobryniu, Żabince, Kamieńcu i Brześciu.
- Członkowie Oddziału wspólnie z Zarządem Głównym SKZ czynnie włączyli się w prace organizacyjne obchodów 100-lecia powstania administracji konserwatorskiej w Polsce realizując jeden z postulatów Walnego Zjazdu SKZ z 2014 roku.
2018 rok
- Członkowie Oddziału czynnie włączyli się w organizację i wygłoszenie wystąpień podczas dwóch konferencji: „Glina w obiektach zabytkowych – ochrona i konserwacja” w dniach 20-22 marca w Malborku oraz „Zachować dziedzictwo polskiej przestrzeni kulturowej dla przyszłości”, która odbyła się w dniach 10-11 grudnia 2018 r. w Krakowie.
- Na XIX Walnym Zjeździe SKZ Złote Odznaki Stowarzyszenia otrzymało trzech naszych Kolegów: Juliusz Wendlandt, Sławoimir Safarzyński i Jerzy Szałygin. Ponadto Członkostwo Honorowe SKZ otrzymali: Alicja Lutostańska, Leszek Czapski, Janusz Mróz i Jacek Rulewicz.
- Zarząd Oddziału rekomendował z powodzeniem kandydatury p. Aleksandra Brody i Jana Żmudzińskiego do przyznania im nagrody im. Ks. Janusza Pasierba „Conservator Ecclesiae”.
- Zarząd Oddziału rekomendował z powodzeniem kandydaturę kol. Aleksandra Brody do nadania mu uprawień Rzeczoznawców MKiDN.
- Zarząd Oddziału rekomendował z powodzeniem kandydatury naszych Kolegów do nadania im uprawnień Rzeczoznawcy SKZ: Jarosława Jankowskiego i Piotra Kozarskiego.
- Przedstawiciele OM uczestniczyli w merytorycznym opiniowaniu prac licencjackich, dyplomowych i doktorskich nadesłanych na konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa, jak również Komisji Konkursowej przyznającej ww. nagrody i wyróżnienia.
- W Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich, wspólnie z Zarządem Głównym, zorganizowano spotkania konserwatorskie następujących ekspertów:
- Iwony Szmelter „Co konserwujemy? Wokół istoty materialnego i niematerialnego dziedzictwa kultury; od pradziejów do współczesności”;
- Jerzego Szałygina „Prace konserwatorskie przy wybranych obiektach związanych z polskim dziedzictwem poza granicami kraju w 2018 r.: Gruzja, Litwa, Białoruś”;
- Janusza Mroza „Obelisk z Żelazowej Woli poświęcony Chopinowi. Zagadnienia historyczne i konserwatorskie”;
- Andrzeja Pieńkosa „Co nam zostawił Bacciarelli: obrazy, instytucje, morale? Rozważania na 200-lecie śmierci”;
- Olgierda Jakubowskiego „Nowe rozwiązania prawne w systemie ochrony dziedzictwa kulturowego”;
- Władysława Wekera „Problematyka konserwatorska metalowych zabytków archeologicznych”.
- W kwietniu Zarząd Oddziału zorganizował objazd konserwatorski po zabytkach Osiecznej i okolic, w którym wzięło udział 16 osób – członków naszego Oddziału. Trasa objęła zabytki w następujących miejscowościach: Osiecznej, Rydzynie, Wschowej, Lesznie, Turwi, Gostyniu i Kaliszu.
2019 rok
- W Komitecie Organizacyjnym konferencji „Aspekty konserwatorskie i ekologiczne w ochronie krajobrazu”, która odbyła się w Krakowie w dniach 24-25 października OM SKZ reprezentowany był przez prezesa Jerzego Szałygina.
- Zarząd Oddziału rekomendował z powodzeniem kandydatury naszych Kolegów do nadania im uprawnień Rzeczoznawcy SKZ: Romana Marcinka i Aleksandra Brodę.
- Przedstawiciele OM uczestniczyli w komisji oceniającej prace dyplomowe i doktorskie nadesłane na konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa.
- Oddział reprezentowany przez kol. Marię Wojtysiak uczestniczył i uczestniczy czynnie w dyskusji dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego prowadzonej na forum Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Dziedzictwa Kulturowego przy Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków.
- W Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich, wspólnie z Zarządem Głównym, zorganizowano spotkania konserwatorskie następujących ekspertów:
- Wiktora Łyjaka „Praktyka ochrony zabytkowych organów w Polsce”;
- Danuty Kłosek - Kozłowskiej „Zabytek i dziedzictwo. Pojęcia oczywiste czy trudne?”;
- Michała Krasuckiego „Zespół ds. ochrony warszawskich artystycznych pracowni historycznych”;
- Andrzeja Kossa „Pogotowie Konserwatorskie – mobilne laboratorium dla ochrony, konserwacji i zabezpieczenia dzieł sztuki i obiektów zabytkowych w architekturze”;
- Barbary Werner „Dzieło Izabeli Czartoryskiej „Myśli różne w sposobie zakładania ogrodów”- traktat do rewaloryzacji założeń ogrodowych”;
- Leszka Czapskiego „Prace konserwatorskie dworu w Brześcach (film z komentarzem)”,
- Jerzego Szałygina „Podstawowe zasady ochrony, konserwacji i użytkowania drewnianej zabytkowej architektury sakralnej na przykładzie kościoła p.w. Św. Wawrzyńca w Gliniance, woj. mazowieckie”.