Członkowie wspierający:    Archaios    ART METAL    Autorska Pracownia Projektowa E.J. Wowczak    Castellum    Corneco    Dolina Pałaców i Ogrodów    Dyskret    Fabryka Norblina    Farby KABE    Firma Konserwatorska Piotr Białko    HERITAGE    Keim    Kingspan Insulation    Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki    Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej    OTB    Pro Tempus    RECTOR    RESTAURO    Stocznia Cesarska    Visbud    Zamek Gniew   

KONFERENCJA: GLINA W ARCHITEKTURZE I BUDOWNICTWIE WIEJSKIM



Glina niewypalana to materiał, który od wieków był wykorzystywany w budownictwie, a dziś nadal cieszy się popularnością ze względu na swoje liczne zalety. Jest łatwa w obróbce, odporna na warunki atmosferyczne i ognioodporna. Dzięki swoim właściwościom można z niej tworzyć izolacje fundamentów, ściany, podłogi i całe budynki, łącznie z nasyconymi gliną strzechami. Po latach zapomnienia, dzisiaj ponownie odkrywamy możliwości budowania z gliny niewypalanej. Badania naukowe potwierdzają skuteczność tego materiału, a nowe technologie pozwalają na tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które wykorzystują jej unikalne cechy.

W czasach nowożytnych glina zyskała popularność głównie po klęskach wywołanych wojnami. W Polsce po I i II wojnie światowej wydano wiele publikacji instruktażowych dotyczących budowania z gliny niewypalanej. W latach 50. i 60. XX wieku stworzono nawet normy budowlane dotyczące tego materiału, które znalazły swe miejsce w podręcznikach budownictwa. Niestety, po pewnym czasie budownictwo z gliny niewypalanej uznano za archaiczne. Zaczęto utożsamiać je z ubóstwem trzeciego świata. Tymczasem materiał ten nierozerwalnie związany był, jest i będzie z budownictwem większości zakątów świata.

Glina jako materiał budowlany od lat zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Jest to przykład harmonijnego połączenia tradycyjnej technologii z nowoczesnymi rozwiązaniami, które pozwalają na tworzenie ekologicznych i energooszczędnych budynków. Budowle z gliny charakteryzują się doskonałą izolacją cieplną, co pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń przez cały rok. Ponadto glina reguluje wilgotność powietrza, co sprawia, że wnętrza są przyjemne i zdrowe dla mieszkańców. Budownictwo z gliny jest również ekonomiczne, ponieważ surowiec ten jest tani i stosunkowo łatwo dostępny.

Coraz więcej architektów i inżynierów zwraca uwagę na potencjał materiałów glinianych. Rozwijają się nowe technologie, które pozwalają na tworzenie coraz bardziej nowoczesnych i atrakcyjnych form architektonicznych. Dzięki temu, budynki z gliny stają się nie tylko ekologiczne, ale również piękne i funkcjonalne.


Łącząc przeszłość z przyszłością w świecie budownictwa naturalnego zapraszamy serdecznie na międzynarodową konferencję, „Glina w architekturze i budownictwie wiejskim”, którą organizuje Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka i Manufaktura Surowe sp. z o.o. w dniach 13-15 listopada 2024 r. w Ciechanowcu.

Do udziału zapraszamy firmy chętne do współorganizacji wydarzenia, instytucje, uczelnie i stowarzyszenia, które chciałyby wzbogacić to międzynarodowe spotkanie. Zapraszamy również każdego kto chciałby podzielić się wiedzą, projektami czy własnymi badaniami związanymi z gliną. Pragniemy by to interdyscyplinarne spotkanie połączyło naukowców, architektów, budowniczych, geologów, historyków, etnografów, konserwatorów, muzealników, pasjonatów i wszystkich tych dla których glina jest ważnym materiałem w historii kultury materialnej i w codziennym życiu.

Miło jest nam poinformować, że patronat honorowy nad konferencją objęli:

  • Rektor Politechniki Warszawskiej
  • Ogólnopolskie Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego
  • Stowarzyszenie Architektów Polskich
  • Instytut Nauk Drzewnych i Meblarstwa SGGW w Warszawie
  • Narodowy Instytut Kultury Ludowej w Czechach
  • Fundacja Centrum Inicjatyw Kulturalnych
  • Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce
  • Litewskie Muzeum Ludowego Gospodarstwa Domowego w Rumszyszkach
  • Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków w Polsce
  • Marszałek Województwa Podlaskiego
Ze względu na duże zainteresowanie konferencją pragniemy poinformować, że mamy ograniczona ilość prelegentów oraz miejsc noclegowych. W związku z tym prosimy o nadsyłanie zgłoszeń do 6 września.

Osoby biorące udział w konferencji proszone są o uiszczenie opłaty konferencyjnej do 25 października – szczegóły w karcie zgłoszenia. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość selekcji zgłoszonych tematów.

Decyzję w sprawie programu i zgłoszeń na konferencje podejmie rada naukowa w składzie:
  • mgr Dorota Łapiak (dyrektor Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu)
  • prof. dr hab. arch. Teresa Kelm (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej)
  • prof. dr hab. Jan Święch (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet Jagielloński)
  • dr hab. inż. arch. prof.PB Jarosław Szewczyk (Wydział Architektury Politechniki Białostockiej)
  • mgr Jacek Rulewicz (prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków)
Sekretarz konferencji: Edwin Andrzej Wilbik – kustosz, kierownik Działu Budownictwa Wiejskiego w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu)
Tel. 86 224 42 08, email: glina@muzeumrolnictwa.pl
ul. Pałacowa 5, 18-230 Ciechanowiec