Członkowie wspierający:    Archaios    ART METAL    Autorska Pracownia Projektowa E.J. Wowczak    Castellum    Corneco    Dolina Pałaców i Ogrodów    Dyskret    Fabryka Norblina    Farby KABE    Firma Konserwatorska Piotr Białko    HERITAGE    Keim    Kingspan Insulation    Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki    Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej    OTB    Pro Tempus    RECTOR    RESTAURO    Stocznia Cesarska    Tubag    Visbud    Zamek Gniew   

Książka Roku 2019


fot. Jan Zych


To zaszczytne wyróżnienie ZG SKZ przyznał dwutomowej publikacji autorstwa dr Tadeusza Macieja Ciołka – „GERARD CIOŁEK I PRZYJACIELE – KALENDARIUM ŻYCIA I PRACY - 25 PASTERZY KRAJOBRAZU I ZABYTKÓW” – Wydawnictwo Pol. Krakowskiej 2019.

O tym wydawnictwie, tak pisze Marek Knopka:

„Dwutomowe dzieło, które na jesieni 2019 r. ukazało się w serii wydawniczej Politechniki Krakowskiej było i jest sensacją najwyższej klasy, wydarzeniem nieoczekiwanym i niezwykłym. Autorem jest Tadeusz Maciej Ciołek, syn Gerarda Ciołka, osoby legendarnej, zajmującej szczególne miejsce w panteonie konserwatorów zabytków. Mieszkający od lat 70. w Australii Maciej Ciołek podjął się zadania, które dokonuje zazwyczaj cały oddział dokumentalistów dobrze znających przedmiot swojej pracy. Książka jest kalendarium zdarzeń i działań podejmowanych dla ochrony zabytków, a nawet szerzej dla ochrony dziedzictwa kulturowego od połowy XIX w. niemal do końca XX w. Logika wyboru przyjęta przez autora dotyczy głównych bohaterów: 25 przyjaciół Gerarda Ciołka, nazwanych pasterzami, którzy niewątpliwie uczynili najwięcej ważnych działań dla ochrony krajobrazu kulturowego. Jest tajemnicą autora jak potrafił on znaleźć informacje o wydarzeniach z tak długiego okresu czasu, nie ma jednak wątpliwości, że dokonał prawidłowego wyboru. Dzięki temu możemy śledzić nie tylko działania, ale i przemiany w myśleniu o ochronie zabytków, rozwój i zrozumienie teoretycznych przesłanek dla poczynań z tego zakresu. W książce mieszczą się oczywiście życiorysy 25 pasterzy, opisane jednakże nie każdy z osobna, ale równolegle. Dzięki temu poznajemy siatkę zdarzeń i działań indywidualnych we wzajemnych relacjach. Książka Macieja Ciołka nieoczekiwanie zamknęła okres obchodów 100-lecia niepodległości Rzeczpospolitej wspaniale ukazując jak dojrzewały idee i przygotowywano się w czasach niewoli do podjęcia zadania ratowania pamiątek narodowych w sposób przemyślany i jak spożytkowano te doświadczenia w krótkim okresie niepodległości między wojnami, a także w czasach PRL, w których kolejny raz trzeba było podjąć wyzwania, jakim było całkowicie opaczne rozumienie czym jest dziedzictwo kulturowe i do jakich tradycji powinniśmy się odwoływać, aby ratować dorobek własnej kultury. Należy podkreślić, że niezwykłym walorem dzieła jest jego prostota konstrukcji, a zarazem umiejętne powiązanie faktów z wydobyciem ich istotności. Kapelusz z głowy panowie, Gerard Ciołek zostawił nam nie tylko własne ważne dokonania, nie tylko niezwykłe archiwum dostępne obecnie wszystkim, ale także swoją osobowością natchnął syna do dokonania, które trudno z czymkolwiek innym porównać. Możemy tylko podziękować i starać się realizować to, co zawarte zostało w spadku po Gerardzie Ciołku jako umiejętność ochrony i kontynuacji tradycji pokoleń."