ŻEGNAMY PROFESORA WŁADYSŁAWA ZALEWSKIEGO (1931 – 2020)

Z wielkim smutkiem informujemy, że 23 marca 2020 r. zmarł prof. dr hab. WŁADYSLAW ZALEWSKI – nestor polskiej konserwacji dziel sztuki.

Urodził się 12 maja 1931 roku we Lwowie. W roku 1947 wraz z rodziną zamieszkał w Krakowie. Podjął studia na ASP w Krakowie, które ukończył w 1956 roku. Do roku 1968 pracował w oddziale krakowskim PP PKZ, kierując pracami konserwatorskimi. Prace na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Krakowie rozpoczął w roku 1968. W roku 1985 został profesorem nadzwyczajnym, a w1996 zwyczajnym. W latach 1975-1980 przewodniczył Radzie Wyższego Szkolnictwa Artystycznego. W latach 1975-1981 i 1984-1990 był dziekanem Wydziału KiRDS, a w latach 1986-1990 prorektorem Akademii Sztuk Pięknych. W okresie 2003-2006 przewodniczył Głównej Komisji Konserwatorskiej przy GKZ. Jego specjalnością była konserwacja malowideł ściennych oraz związane z nią problemy teoretyczne, praktyczne i dydaktyczne.

 Był zaangażowany m. in. w konserwację posadzki wiślickiej, malowideł bizantyjsko-ruskich w prezbiterium bazyliki w Wiślicy, w kaplicy Świętokrzyskiej na Wawelu oraz w prezbiterium katedry sandomierskiej. Konserwował również późnobarokowy wystrój malarsko-stiukowy w kolegiacie św. Anny w Krakowie, malowidła w bibliotece w klasztorze oo. Karmelitów na Piasku w Krakowie (XVII w.) oraz malowidła (ok1540 r.) w prezbiterium katedry w Przemyślu. Prowadził także prace konserwatorskie na terenie Włoch, przy malowidłach ściennych w kościele S. Gerolamo w Gottolengo (xv w.) oraz przy malowidłach w Palazzo della Regione w Mantui (XII w.).

Był członkiem wielu gremiów, między innymi: PKN ICOMOS, ZPAP Ogólnopolskiej Rady Konserwatorów Dzieł Sztuki, Rady Ochrony Zbytków przy MKiDN, SKOZK.

Laureat licznych nagród oraz odznaczeń – między innymi, oto one:

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal „Gloria Artis”,

Nagroda SKZ im. Ks. Janusza Pasierba „Conservator Ecclesiae”, Złota Odznaka za Opiekę nad Zabytkami, Medal Prezydenta Miasta Krakowa „Honoris Gratia”.

Uroczyste uczczenie pamięci Profesora, zgodnie z wolą Rodziny, nastąpi w czasie, gdy będą ku temu stosowne okoliczności.

 Foto: Jan Zych

Galeria zdjęć