ŻEGNAMY PREZESA PIOTRA NAPIERAŁĘ (1957-2019)

Z głębokim smutkiem informujemy, że w dniu 6 lipca 2019r., po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mgr inż. PIOTR NAPIERAŁA.

Założyciel i długoletni prezes dolnośląskiego oddziału SKZ, w latach 2005-2008 członek a w latach 2008 – 2018 wiceprezes Zarządu Głównego. Członek Honorowy Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Od 2004 roku członek Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Urodził się 20.01.1957 roku w Kępnie. Był absolwentem wydziału budownictwa Politechniki Wrocławskiej. W trakcie studiów zaangażował się w działalność opozycyjną i kolportaż prasy podziemnej, za co w 1982 r. trafił na rok do więzienia. Pierwszą pracę podjął jako kierownik budowy we wrocławskiej Pracowni Konserwacji Zabytków.  Następnie przez kilkanaście lat był wiceprezesem zarządu firmy Integer S.A., gdzie z wielką pasją przyczynił się do remontu wielu zabytkowych zespołów pałacowo-parkowych zarówno w kraju jak i zagranicą. Jednym z większych obiektów wyremontowanych w tym okresie był Zamek w Kliczkowie. Po odejściu z Integeru w 2007 roku razem z przyjaciółmi założył Castellum - dziś jedną z większych na Dolnym Śląsku firm budowlanych, specjalizujących się w remontowaniu zabytków. Do największych realizacji firmy należą m.in.: remont zespołu pocysterskiego w Krzeszowie, we Wrocławiu zaś synagogi Pod Białym Bocianem, kamienicy Pod Złotym Słońcem, Dworca Głównego PKP czy wreszcie remont 11 kamienic Muzeum Warszawy. W 2000 roku, jako jeden z pierwszych poważnych inwestorów, odkrył potencjał Kotliny Jeleniogórskiej, której fenomen polega na tym, że na obszarze 100 km kw. znajduje się 30 pałaców, zamków i dworów, a tym samym jest to jedno z największych skupisk pałacowo-parkowych w Europie. Dzięki Jego zaangażowaniu odnowione zostały kolejne obiekty: XIX-wieczny pałac Paulinum w Jeleniej Górze, renesansowy pałac w Wojanowie i XIX-wieczny pałacyk myśliwski w Karpnikach.  walczył o przywrócenie pamięci i świetności Kotliny Jeleniogórskiej, w 2005 r. założył, fundację pod nazwą "Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej". Jej celem jest spopularyzowanie historii Kotliny i ożywienie turystyczne – zabytku. W 2012 roku, dzięki wysiłkom fundacji- Prezydenta RP nadał 11 zespołom parkowo-pałacowym w Kotlinie Jeleniogórskiej status Pomnika Historii.        Jednym z ostatnich dużych projektów, w które pomimo choroby angażował się niemal do samego końca, jest rewitalizacja folwarku w Bukowcu w celu utworzenia Centrum Kulturalno - Edukacyjnego, zaspokajające potrzeby kulturalno-edukacyjne mieszkańców oraz umożliwiające kształtowanie i rozwój umiejętności osób uzdolnionych artystycznie. Do samego końca nie przestawał również planować i myśleć o kolejnych inwestycjach i projektach. 

Odszedł od nas Człowiek wyjątkowy, nasz przyjaciel, nieszablonowy menadżer i wizjoner, pasjonat historii, społecznik, mecenas kultury oraz kolekcjoner obrazów śląskich malarzy XIX i XX w.

Uhonorowany, między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami, Odznaką Zasłużony Dla Kultury Polskiej.

Rodzinie i Bliskim wyrazy głębokiego współczucia składają Zarząd Główny oraz Zarząd Oddziału Mazowieckiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w dniu 13 lipca 2019 roku ( sobota ) o godz. 11.00 mszą żałobną w kościele św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu, Plac Wolności 3.

Po czym nastąpi odprowadzenie na cmentarzu Parafii Rzymskokatolickiej Świętej Rodziny przy ul. Smętnej we Wrocławiu (dzielnica Sępolno).

Galeria zdjęć